Перейти до вмісту

Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 2 (2010).pdf/94

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Є

ЄВАНГЕЛЬСЬКІ ХРИСТИЯНИ, ЄВАНГЕЛІСТИ — прибічники однієї з течій у протестантизмі, близької до баптизму. Перші Є.х. на українських землях з'явилися у 16–17 ст. Це були переважно вихідці із сусідніх країн (німці, угорці, чехи). Поступово, значною мірою під впливом німецьких колоністів, вчення Є.х. поширилося й серед української людності (друга пол. 19 ст.). Спочатку євангелісти на українських землях, що перебували в межах кордонів Російської імперії, не мали певного конфесійного визначення, але з часом оформилися в релігійні громади, які належали до Всеросійського союзу баптистів. 1918 українські громади баптистів і євангелістів утворили Всеукраїнський союз християн-баптистів, який проіснував до 1930, у його складі в цей час перебувало 60 тис. віруючих. Ще більша кількість Є.х. проживала на українських землях, що були на той час під владою Польщі (близько 100 тис.). Унаслідок політичних репресій 1920–30-х рр. у СРСР громади євангелістів були заборонені, майже всіх їхніх керівників і багатьох віруючих — репресовано. Свою організаційну діяльність Є.х. відновили 1942, а на з'їзді у жовтні 1944 було створено Тимчасову раду (згодом Всесоюзну раду) євангельських християн-баптистів, куди ввійшли 2500 громад, які загалом налічували близько 300 тис. віруючих. Від 1991 вона має назву Євро-Азійська федерація союзів Євангельських християн-баптистів. Загальна кількість євангельських християн-баптистів в Україні становить приблизно 500 тис. осіб.

Літ.: Булгаков С. В. Православие. Праздники и посты. Богослужение. Требы. Расколы, ереси, секты, противные христианству и православию учения. Западные христианские вероисповедания. Соборы восточной, русской и западной церквей. — М., 1994; Головащенко С. І. Історія християнства. Курс лекцій. — К., 1999.

О. В. Лисенко.

ЄВРАЗІЙСЬКЕ ЕКОНОМІЧНЕ СПІВТОВАРИСТВО (Євразес) — організація економічної інтеграції. Заснована 20 жовтня 2000 у м. Астані (Казахстан), де було підписано Договір про створення Є.Е.С. Державамизасновниками виступили Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Росія, Таджикистан. Членство декларовано відкритим для всіх бажаючих держав. 2006 до організації приєднався Узбекистан. Євразес обіймає 94% території країн СНД, 73% населення, 88% валового внутрішнього продукту СНД. Однак частка торговельного обігу між країнами Євразес становить близько 2% світової торгівлі. 2002 Молдова, Україна та Вірменія набули статус спостерігачів у Євразес.