Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/100

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

право о. Зміїного на К. ш. Разом з тим робилися заяви про те, що Румунія не претендує на українську територію, складовою якої є о. Зміїний.

Остаточне рішення щодо справи суд ухвалив 3 лютого 2009. Згідно з ним о. Зміїний визнано островом з територіальним морем у 12 морських миль, але при цьому встановлено, що він не може вважатися частиною прибережної лінії України у визначенні серединної лінії при делімітації К. ш. і виключної економічної зони. Судове рішення визначило лінію розмежування виключних економічних зон між Україною й Румунією, що стала компромісом між румунською та українською позиціями. Україна й Румунія сприйняли оголошене рішення Міжнародного Суду ООН як остаточне й таке, що виключило з порядку денного двосторонніх відносин проблему, як успадковану з минулого.

Після схвалення рішення Міжнародного Суду ООН Кабінет Міністрів України затвердив проект Закону України «Про спеціальну (вільну) економічну зону «Ахілія» на острові Зміїний», яким передбачається залучення інвестицій та їх ефективне використання для розвитку туристично-рекреаційної сфери, збереження і раціональної експлуатації природних ресурсів, охорони та дослідження існуючих на острові пам'яток історії та об'єктів культурної спадщини, розвитку інфраструктури, активізації господарської діяльності як на острові Зміїний, так і на К. ш., багатого на рибні ресурси і родовища вуглеводнів.

Досвід розгляду у Міжнародному Суді ООН справи «Делімітація морських просторів (Румунія проти України)» може бути використаний при врегулюванні ситуації з Росією з метою делімітації Азовського і Чорного морів, а також Керченської протоки. Важливим наслідком багаторічного переговорного процесу між Україною та Росією стало підписання президентами обох країн у грудні 2003 Договору про співробітництво у використанні Азовського моря та Керченської протоки. Хоча Україна погодилась на визнання Азовського моря та Керченської протоки внутрішніми водами двох держав, РФ не дала згоди на проведення переговорів про розмежування Керченської протоки. Наполягання російської сторони провести кордон по Керч-Єнікальському каналу і посунути лінію делімітації в Чорному та Азовському морях у бік України так, щоб у російській частині акваторії опинилися нафтогазові родовища, можуть перетворити переговорний процес на предмет розгляду відповідної справи у Міжнародному Суді ООН.

Літ: Конвенция Организации Объединенных Наций по морскому праву. 10 декабря 1982, Монтего-Бей (Ямайка). В кн.: Современное международное морское право и практика его применения Украиной. — К., 1995; Байматуров М.А. Международное публичное право. — К., 2004. Шемякин А.Н. Право пользоваться морем. Генезис структуры и содержания. — Одесса, 2004.

Т.Г. Рендюк.