Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/110

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ухвалила постанову «Про скасування Балтської округи Одеської губернії і про приєднання Балтського району до складу АМСРР і про районування деяких районів Балтської округи». Процес визначення кордонів АМСРР на цьому не припинився. У вересні 1926 ВУЦВК та РНК УСРР ухвалили постанову «Про врегулювання кордонів Автономної Молдавської Соціалістичної Радянської Республіки», в якій містився перелік населених пунктів, що додатково мали відійти до автономної республіки. Після уточнень до складу Молдавської АСРР увійшли 11 районів Лівобережжя Дністра. За переписом 1926, молдавани складали абсолютну більшість лише у Дубоссарському (67,0%) та Слободзейському (64,7%) районах. Українці були більшістю в Ананьївському (51,7%, у сільській частині — 52,2%), Балтському (91,1%), Бірзульському (Котовському; 53,1%,), Красноокнянському (65,9%), Крутянському (Кодимському; 71,7%) районах та в м. Ананьїв (50,6%). Загалом у Молдавській АСРР наприкінці 1926 проживали 546 тис. осіб, у т. ч. 48,5% українців, 30,1% молдаван, 8,5% євреїв, 8,5% росіян.

23 серпня 1939 у Москві був підписаний радянсько-німецький договір про ненапад. До нього додавався секретний протокол, в якому розмежовувалася сфера «обопільних інтересів» у Центральній та Східній Європі.

З початком Другої світової війни лінію розмежування «сфери інтересів» було дещо змінено. Це було закріплено в радянсько-німецькому договорі «Про дружбу і кордон» від 28 вересня 1939. Західна Україна була возз'єднана з УРСР. У складі УРСР з'явилося 6 нових областей — Волинська, Дрогобицька, Львівська, Рівненська, Станіславська (від 1962 — ІваноФранківська) і Тернопільська. Територія УРСР зросла з 450 до 540 тис. км2, а населення — з 30 млн 960 тис. до 38 млн 890 тис. осіб.

Користуючись можливостями, які випливали з пакту Ріббентропа — Молотова, СРСР пред'явив Румунії 26 червня 1940 ультиматум, у якому вимагалося повернути анексовану 1918 Бессарабію і передати населену українцями північну частину Буковини. Румунська армія без бою відійшла з територій, вказаних у радянських нотах. На більшій частині приєднаної території було створено нову союзну республіку — Молдавську. Головну роль у розмежуванні території новостворюваної Молдавської союзної республіки і УРСР відіграв перший секретар ЦК КП(б)У М. Хрущов. Він наполіг на визначенні кордонів за етнографічним принципом. Унаслідок УРСР одержала 3 із 9 повітів колишньої Бессарабської губ, а також 7 районів Молдавської АРСР. Із Північної Буковини і Хотинщини була утворена Чернівецька область, а із 2-х південних бессарабських повітів — Ізмаїльська область. Молдавська РСР утворювалася з повітів Бессарабії з переважно молдавським населенням і частини районів розформованої Молдавської АРСР (райони лівобережного Придністров'я). Кордон України з Молдовою набув сучасних обрисів.