Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/132

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

радянських ядерних і введення США «карантину» щодо К. Карибську кризу, що створила загрозу світового ядерного конфлікту, було розв'язано завдяки виведенню з острова ядерних ракет, скасуванню «карантину» і зобов'язанню США дотримуватися недоторканності кордонів і території К.

У 1963–1964 рр. відбулися візити Ф. Кастро до СРСР. 1972 К. вступила до Ради Економічної Взаємодопомоги (РЕВ), активізувалася її співпраця з латиноамериканськими республіками, зокрема, Ямайкою, Гайаною, Аргентиною, Венесуелою, Панамою, Колумбією, Чилі. К. стала одним з ініціаторів і учасників регіональної Латиноамериканської економічної системи, активним учасником Руху неприєднання.

У 1980-х рр. для К. пріоритетними були економічні зв'язки з СРСР та іншими країнами в рамках РЕВ. На них припадало 85% зовнішньої торгівлі острова, в тому числі 70% — на СРСР, звідки республіка отримувала нафту, чорні метали, добрива, трактори, вантажівки, зерно тощо. У цей період К. розширила масштаби допомоги країнам, що розвивалися: в Анголі, Мозамбіку, Ефіопії, Південному Ємені, Нікарагуа тощо працювало багато кубинських спеціалістів.

19 лютого 2008 Ф. Кастро оголосив про відставку з посади голови Держради й головокомандуючого кубинськими військами, а його місце посів Р. Кастро. Від 2010 за підтримки нового глави держави здійснюється реформування економіки країни із залученням приватного підприємництва.

6 грудня 1991 К. однією з перших серед країн Латинської Америки визнала незалежність України. Протокол про встановлення дипломатичних відносин був підписаний 12 березня 1992. Від 1992 в Україні діє громадська організація Асоціація дружби «Україна–Куба», яка ставить за мету зміцнення дружби й солідарності та розвиток культурних, освітніх, гуманітарних зв'язків між кубинським та українським народами.

К. однією з перших запропонувала Україні допомогу після аварії на Чорнобильській АЕС. Від березня 1990 за особистою ініціативою Голови Державної ради й Ради міністрів Куби Ф. Кастро діє державна програма «Діти Чорнобиля», в межах якої у лікувально-оздоровчому центрі ім. Хосе Марті в м. Тарара пройшли курс лікування та оздоровлення понад 18 000 українських дітей. Кубинські лікарі працюють у Євпаторії — в дитячому медичному центрі реабілітації дітей, що постраждали від наслідків Чорнобильської аварії. У квітні 1999 указом Президента України Ф. Кастро нагороджено Орденом князя Ярослава Мудрого 1 ступеня за значний особистий внесок у здійснення програми лікування та оздоровлення українських дітей, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС. За період незалежності України відбулося ряд офіційних візитів президентів України (Л.Д. Кучми, В.Ф. Януковича) до К. та представників К. до України.

Результатом міждержавних зустрічей стало підписання низки угод про торгівельно-економічний та культурний розвиток.