Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/143

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Українці здобували освіту в Л.у. з часу його заснування. На початку 17 ст. тут слухав лекції письменник і релігійний діяч М. Смотрицький, у 18 ст. — письменники Г.В. Козицький, М.М. Мотоніс та ін. Упродовж 19 — початку 20 ст. у Л.у. вдосконалювали свою освіту представники Харківського університету: С.П. Дворниченко, В.А. Ротерт, Г.Ю. Ірмер, І.О. Бродович, М.А. Валяшко, О.В. Репрєв; Київського університету: Г.Д. Сидоренко, М.К. Ренненкампф, О.І. Загоровський, Г.Т. Тарасов, Л.С. Белогріц-Котляревський; Новоросійського університету: Ф.А. Струве, Н.О. Бернштейн, М.Д. Зелінський, А.П. Пригара, Ц.К. Руссьян, Е.Р. Штерн, Б.П. Вейнберг та ін. Протягом 1874– 1876 у Російській філологічній семінарії при Л.у. навчався І.І. Луньяк — майбутній професор класичної філології. На початку 20 ст. у Л.у. здобував освіту відомий український підприємець і меценат М.І. Терещенко.

1884 до Київського університету з нагоди його 50-літнього ювілею надійшов вітальний адрес від Л.у., в якому Київ охарактеризовано як центр східноєвропейської культури. 1909 на урочистих заходах з нагоди 500-річчя Л.у. Київський та Харківський університети представляли професори І.А. Леціус і В.М. Гордон.

Нині між університетами України й Л.у. здійснюється обмін студентами й викладачами, науковими працями. Звання почесного доктора Київського національного університету ім. Тараса Шевченка було присвоєно професорам Л.у. Г. Мюллеру (1967), Г. Майеру (1968), Л. Ратману (1988), а почесного доктора Л.у. — ректору Київського університету М.У. Білому (1970–1985).

Започатковані 1870 у Л.у. професором Й.-Г.-А. Лескіном дослідження й виклади мов, літератур, історії культури слов'янських народів продовжуються Інститутом славістики, який поряд з університетським Гуманітарним центром історії та культури Центрально-Східної Європи є одним із провідних осередків українознавства в Німеччині.

Літ.: Наливайко Д. «Я русин, гордий цим…» Українці в західноєвропейських університетах XV–XVII століть // Наука і суспільство, 1970, № 3; Нудьга Г. Перші магістри і доктори. Українські студенти в університетах Європи XIV–XVIII століть // Жовтень, 1982, № 3; Історія української культури: У 5 т. — К., 2003, т. 3; http://www.uni-leipzig.de.

О.А. Іваненко.

ЛИТВА, Литовська Республіка (Lietuva, Lietuvos Respublika) — держава у Східній Європі, на південно-східному узбережжі Балтійського моря. Межує з Латвією, Білоруссю, Польщею та Калінінградською обл. РФ.

Територія 65,3 тис. км2. Столиця — м. Вільнюс. Населення 3,3 млн осіб (2010). Етнічний склад: литовці (83,4%), поляки (6,7%), росіяни (6,3%), білоруси (1,2%) та ін. Державна мова — литовська.

11 березня 1990 Л. стала першою республікою СРСР, яка проголосила незалежність. За формою правління — президентська республіка. Вищий