Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/160

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

ЛІСАБОНСЬКИЙ ПРОТОКОЛ 1992. Став першим підписаним незалежною Україною документом, що стосувався проблем ядерного роззброєння. Потреба його підписання обумовлювалася укладанням 31 липня 1991 радянсько-американського договору про скорочення стратегічних наступальних озброєнь. Після розпаду СРСР Російська Федерація стала його правонаступником, але значна частина стратегічних наступальних озброєнь колишнього СРСР залишилася на території нових незалежних держав — у Білорусі, Казахстані й Україні. РФ і США вимагали, щоб ці країни приєдналися до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (1968) як неядерні держави. Позиція України визначалася тим фактом, що Декларація про державний суверенітет УРСР, прийнята 16 липня 1990, проголошувала Україну без'ядерною державою.

23 травня 1992 у Лісабоні делегації США, Росії, України, Білорусі та Казахстану підписали спеціальний протокол про вивезення радянської ядерної зброї до Росії. Для України Л.п. набув чинності 5 грудня 1994 після надання їй гарантій безпеки з боку ядерних держав — США, Росії, Великої Британії, Китаю, Франції. Крім того, відповідно до українсько-російсько-американської угоди Україні впродовж п'яти років була виплачена компенсація у вигляді поставок безкоштовно російського ядерного палива на українські атомні станції.

Літ.: Нариси історії дипломатії України. — К., 2004.

А.Ю. Мартинов.

ЛІХТЕНШТЕЙН (Liechtenstein) — центральноєвропейська держава з площею 160 км² та населенням 35,7 тис. осіб (2009). За формою державного устрою є князівством з конституційною монархією. Столиця — м. Вадуц. Попри невеликі розміри, Л. завжди був у центрі європейської історії. Його територія входила до складу Римської імперії, імперії Каролінгів, Німецької імперії. 1507 імператор Максиміліан надав Вадуцу податковий привілей. 1719 офіційно створено князівство Ліхтенштейн. 1815–1866 воно входило до Німецького союзу. Впродовж 1876–1918 Л. мав тісні зв'язки з Австро-Угорською імперією.

1919 князівство Л. уклало угоду зі Швейцарією про представництво його інтересів на міжнародній арені. 1924 ці країни уклали й митну угоду, після чого швейцарський франк став національною валютою Ліхтенштейну. 1990 Л. вступив до ООН, 1991 приєднався до Європейської асоціації вільної торгівлі, а відносини князівства з Європейським союзом обумовлюються офшорним статусом ліхтенштейнських банків.

28 лютого 1992 Л. визнав незалежність України. Тривалий час обидві країни поєднувала діяльність барона Фальц-Фейна, який будучи громадянином Л., сприяв відродженню національного парку «Асканія-Нова» в