Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/179

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

МААСТРИХТСЬКИЙ ДОГОВІР 1992 (Договір про Європейський Союз). Підписаний 7 лютого 1992 у нідерландському місті Маастрихт главами держав та урядів 12 країн-учасниць Європейського економічного співтовариства. Після завершення процедури ратифікації набув чинності 1 листопада 1993, коли офіційно було створено Європейський Союз. М.д.

передбачив подальшу консолідацію європейського економічного простору та створення умов для запровадження спільної європейської грошової одиниці. Норми договору передбачали запровадження наднаціональних норм європейського права у національному законодавстві, поетапне запровадження спільної зовнішньої політики та політики в сфері безпеки. Вищим виконавчим органом влади в ЄС було визначено Європейську Комісію, чия діяльність опинилися під контролем депутатів Європейського парламенту.

М.д. залишив відкритими можливості іншим європейським державам, у тому числі Україні, за умов відповідності критеріям членства, вести переговори про вступ до Європейського Союзу.

Літ.: Сборник договоров Европейского Союза. — М., 2000; Гердеген М. Європейське право. — К., 2008.

А.Ю. Мартинов.

МАГАТЕ (Міжнародне агентство з атомної енергії) — міжурядова організація науково-технічного співробітництва з питань мирного використання ядерних технологій. Створена 1957 у системі ООН. Штаб-квартира М.

знаходиться у Відні (Австрія). Із 1 грудня 2009 Генеральним директором організації є Юкія Амано, який раніше виконував функції посла Японії у М. Членами організації є 151 країна. Секретаріат агентства складається з 6 департаментів: технічного співробітництва, ядерної енергії, ядерної безпеки, управління, ядерних наук, а також застосування та гарантій. Відділення оперативного зв'язку та регіональні відділення знаходяться у Женеві (Швейцарія), Нью-Йорку (США), Торонто (Канада), Токіо (Японія).

М. виконує дві головні функції: здійснює контроль за тим, щоб атомна енергія використовувалась виключно у мирних цілях, а ядерні матеріали не застосовувались для військових потреб; надає державам-членам необхідну допомогу у розвитку науково-технічного співробітництва в таких галузях, як ядерна енергетика, охорона здоров'я, сільське господарство, наука, освіта. Контроль за використанням ядерної енергії неядерними державами з виключно мирними намірами здійснюється за допомогою системи гарантій М. Із вступом у дію «Договору про нерозповсюдження ядерної зброї» від 12 червня 1968 укладаються гарантії, які розповсюджуються на всю діяль-