Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/184

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

союзів, послабивши увагу до М.А. З приходом до влади в Німеччині А.

Гітлера та зростанням її агресивності М.А. поступово почала консолідуватися. У лютому 1933 для координації зовнішньополітичних акцій створена Постійна рада, до якої входили міністри закордонних справ, а також виконавчий орган — Секретаріат із штаб-квартирою в Женеві (Швейцарія).

1934 Югославія і Румунія за згодою Чехословаччини стали учасниками Балканської Антанти, куди увійшли також Греція й Туреччина. Укладення Мюнхенської угоди 1938, унаслідок якої Німеччина розчленувала, а згодом і окупувала Чехословаччину, призвело до розпаду М.А.

С.В. Віднянський.

МАЛАЙЗІЯ, Федерація Малайзія (Malaysia) — держава у ПівденноСхідній Азії, входить до складу Британської Співдружності. Західний і Східний географічний регіони М. відділені водами Південно-Китайського моря. Межує з Таїландом, Сінгапуром, Індонезією, Брунеєм. Площа — 329,8 тис. км2. Населення (2011) складає 28,3 млн. осіб. Столиця М. — Куала-Лумпур. Офіційною мовою країни є малайська. Переважна більшість населення сповідує іслам (сунітського спрямування). М. — конституційна монархія. За формою державного устрою — федерація, що складається з 13 штатів (9 монархій, 4 губернаторств) і 3 федеральних територій. Главою держави є верховний правитель (носить традиційний малайський титул янг ди-пертуан агонг), який обирається терміном на 5 років Радою правителів 9 монархій. Законодавча влада належить двопалатному парламенту, виконавча — федеральному уряду на чолі з прем'єр-міністром.

У 1 тис. н.е. на території М. виникли перші державні утворення — Ланкасука, Тамбралінга та ін., які вже від 3 ст. потрапили у васальну залежність від могутніших сусідів — Фунані (3–6 ст.), Шрівіджайї (8 ст.), Сукотаї (кін. 13 ст.) та ін. Близько 1402–1403 засновано князівство Малакка, яке від 1445 стає відомим як Малаккський султанат, що став потужним центром морської торгівлі між Індією і Китаєм, а також — розповсюдження ісламу в Південно-Східній Азії. Упродовж 1511–1645 М. перебувала під значним впливом португальської, з 1645 і до кінця 18 ст. — нідерландської, а від поч. 19 ст. — англійської колоніальної експансії. На поч. 20 ст. із малайських володінь Великої Британії створено колонію Британська Малайя. Під час Другої світової війни М. була окупована японськими військами (грудень 1941 — вересень 1945). Після капітуляції Японії у країну вступили британські війська, колоніальний режим було відновлено. 1946–1948 Велика Британія провела ряд реформ: Сінгапур, Сабах і Саравах було відділено від Малайзії, остання двічі змінювала свою офіційну назву: Малайський Союз (1946), Малайська Федерація (1948). 31 серпня 1957 проголошено незалежність Малайської