Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/205

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

1917–1922 рр.: Автореф. дис. канд. іст. наук: 07.00.02 / Київський ун-т ім. Т. Шевченка; Інститут міжнародних відносин — К., 1998; Мирні переговори між Українською Державою та РСФРР 1918 р.: Зб. документів і матеріалів. — К. — Нью-Йорк — Філадельфія, 1999.

І.С. Стрикун.

МІЖНАРОДНА АСОЦІАЦІЯ УКРАЇНІСТІВ — об'єднання науковців, які вивчають історію і культуру України й українського народу. Основною метою її діяльності є сприяння розвиткові українознавства в усіх його аспектах, поширення знань про українську науку та культуру на теренах України та поза її межами, збереження пам'яток історії та культури, координація діяльності національних асоціацій в різних країнах світу. Нині нараховується понад 20 національних асоціацій україністів (австралійська, американська, болгарська, італійська, канадська, китайська, німецька, польська, словацька, угорська, японська та ін.). З 19 жовтня 1989 у Києві діє Національна асоціація україністів, заснована на науковому форумі 28 травня — 2 червня 1989 в Геркуланумі поблизу Неаполя (Італія) вченими НАН України, Українського наукового інституту Гарвардського університету (США), Канадського інституту українських студій, неапольського Інституту досліджень Сходу. На цьому форумі прийнято статут об'єднання, за яким його керівним органом є Міжнародний комітет україністів. Останній приймає до складу МАУ нових членів асоціації: країни, де ведеться робота в галузі україністики; планує і готує проведення чергових міжнародних конференцій,затверджує їхні програми; координує роботу національних асоціацій україністів; видає інформаційний бюлетень МАУ.

З ініціативи асоціації 1999 розпочала свою роботу Міжнародна школа україністики Національної академії наук України як науковий центр для дослідження та розгортання співпраці в галузі україністики для молодих науковців, аспірантів і студентів як в Україні, так і поза її межами. Щорічно школу відвідують до 35 слухачів з країн Європи, Азії й Америки.

В Україні статут МАУ зареєстровано Міністерством юстиції України 5 лютого 1998. Першим президентом асоціації було обрано академіка В. Русанівського, директора Інституту мовознавства ім. Потебні АН України. З 2008 президентом є Г. Скрипник.

Раз на три роки проводяться міжнародні конгреси україністів. Після кожного конгресу видаються доповіді і повідомлення окремих секцій конгресу, а також вісники і бюлетені.

Перший конгрес МАУ було проведено у Києві 27 серпня — 3 вересня 1990 за участю понад 300 учених з 21 країни світу. З доповідями та повідомленнями на конгресі виступали вчені Болгарії, Німеччини, Польщі, Росії, Угорщини, Словаччини, Чехії, США та інших країн, зокрема О. Пріцак (США) з доповіддю «Що таке історія України?», І. Шевченко (США) —