Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/210

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

МІЖНАРОДНА ОРГАНІЗАЦІЯ У СПРАВАХ БІЖЕНЦІВ (англ. International Refugee Organisation, IRO). Була створена замість ЮНРРА (Адміністрація допомоги і відбудови Об'єднаних Націй), компетентність якої після Другої світової війни виявилася недостатньою у вирішенні таких питань, як встановлення громадянства, виявлення воєнних злочинців тощо.

Від 1 липня 1947 до 10 вересня 1948 функції ІРО виконував її підготовчий комітет. 20 серпня 1948 було ухвалено статут ІРО, і з 10 вересня того ж року вона почала діяти. Вищим органом управління була генеральна рада.

У багатьох країнах існували філії та тимчасові місії ІРО. Координацією діяльності добровільних допомогових організацій займався створений при адміністрації ІРО спеціальний консультативний комітет. У розпорядженні ІРО були значні кошти, чисельний адміністративний апарат, понад 50 спеціальних періодичних видань. Крім того, вона мала свій флот. ІРО займалася опікунством та наданням допомоги тим, хто з різних причин опинився поза межами країн походження чи останнього місця проживання, влаштуванням на нових місцях сімей і окремих осіб, їх розселенням. Одним з головних напрямів її діяльності була репатріація. Серед великої маси людей, якими опікувалася ІРО, були й українці. На поч. 1949 рішенням Генеральної Асамблеї ООН ІРО була ліквідована як така, що виконала своє завдання. Але 3 грудня 1949 ухвалено нову резолюцію про продовження терміну діяльності ІРО до 1 січня 1951. За цією ж резолюцією з 1 січня 1951 створювалася нова структура в рамках ООН — Верховний комісаріат у справах біженців, який замінив ІРО і діє й досі.

Літ.: Лещенко Л.О. Україна на міжнародній арені: 1945–1949. — К., 1969; Павленко М.І. «Біженці» та «переміщені особи» в політиці імперіалістичних держав (1945–1949 рр.). — К., 1979.

М.І. Павленко.

МІЖНАРОДНА РАДА АРХІВІВ — неурядова професійна організація, cтворена у червні 1948. Об'єднує близько 1700 членів у понад 180 країнах.

Штаб-квартира МРА розташована у Парижі (Франція). Перший президент — генеральний директор архівів Франції Ш. Самаран.

Головні завдання МРА: налагодження, підтримка й зміцнення зв'язків між архівістами всіх країн, професійними організаціями та іншими публічними й приватними установами, діяльність яких спрямована на зберігання, організацію й обладнання архівів; всебічне сприяння збереженню, охороні й захисту від усіляких загроз документальної пам'яті людства, організації обміну інформацією між архівістами та їх співпраці, розвитку архівної освіти, вивченню архівної інформації з метою розкриття складу фондів і вдосконалення процедури доступу до архівів; координація в міжнародному плані діяльності з управління архівами; співпраця з профільними міжнародними інституціями, державними й недержавними органами.