Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/22

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

навчається понад 42 тис. студентів. У ньому працюють тисячі викладачів, які здійснюють навчання й науково-дослідну роботу з різноманітних дисциплін — від соціально-гуманітарних до природничих та медицини. У співробітництві з АН Чеської Республіки засновано нові спеціалізовані дослідницькі центри: теоретичних, середньовічних, біблейських досліджень тощо.

К.у. є членом багатьох міжнародних наукових організацій та університетських програм: Європейської асоціації міжнародної освіти, Об'єднання університетів столиць Європи, Дунайської ректорської конференції, Міжнародної асоціації університетів та інш. Університет реалізує програми обміну й співпраці з іншими вищими навчальними закладами по всьому світу, в тому числі й в Україні.

Літ.: Краткая история Чехословакии. С древнейших времен до наших дней. — М., 1988; Віднянський С.В. Культурно-освітня і наукова діяльність української еміграції в Чехо-Словаччині: Український вільний університет (1921–1945). — К., 1994; Чехия и Словакия в ХХ веке: очерки истории: в 2 кн. — М., 2005.

С.В. Віднянський.

КАРЛОВИЦЬКИЙ КОНГРЕС 1698–1699 — міжнародний конгрес держав-учасниць війни, яка закінчилася між «Священною лігою» (Австрія, Польща, Венеція, Росія) і Османською імперією. Засідання відкрилися у жовтні 1698 в місті Карловичі (Славонія) за посередництвом Англії і Голландії. Внаслідок внутрішніх суперечок в коаліції К.к. завершився укладанням окремих мирних договорів Австрії, Польщі та Венеції з Туреччиною. Росія, невдоволена непоступливістю султана, погодилася лише на договір про перемир'я на два роки, який було підписано 14 січня 1699. На конгресі обговорювалися в числі інших питання про українські землі, на які претендували турки, поляки і росіяни. Московське царство вимагало приєднання до своєї території пониззя Дніпра, а також Керчі, але здобуло лише Азов з прилеглими містечками. За умовами польсько-турецького договору 16 січня 1699 Річ Посполита розширювала свої володіння за рахунок південної частини Київщини, Брацлавщини і Поділля. До Австрії приєднувалася більша частина Угорщини, Славонія, Трансильванія і Хорватія, до Венеції — Морея, Архіпелаг та фортеці у Далмації.

У квітні 1699 російський уряд направив копію своїх карловицьких домовленостей з Османською імперією гетьману І. Мазепі, який ознайомив з ними генеральну старшину і полковників. Незважаючи на перемир'я, запорозькі козаки продовжували вважати себе у стані війни з Кримським ханством і Османською імперією. Влаштований ними похід по Дніпру до лиману біля Очакова змусив російського правителя Петра І надіслати грамоту Мазепі з наказом сповістити запорозьке військо про укладену між Росією і Туреччиною мирну угоду й вимогою припинити військові дії проти