Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/220

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Виокремлюється напрям вивчення країн Арабського Сходу. Рубрики «Українці в світі», «З історії національних меншин» висвітлюють життя української діаспори за кордоном, контакти зарубіжної громадськості з Україною, становище українських військовополонених та інтернованих, проблеми національних меншин в Україні.

Окремі студії збірника присвячено видатним діячам вітчизняної і зарубіжної історії Л. Василевському, М. Драгоманову, О. Духновичу, Дж. Мадзіні, Т. Масарику, З. Сєраковському, І. Шишманову та ін. 1998 у рубриці «Україна і слов'янський світ» опубліковано матеріали круглого столу до 200-річчя від дня народження П.Й. Шафарика, в яких висвітлюються питання історії слов'янознавства, взаємовпливів слов'янських народів та їх внеску у світову історію і культуру.

Окремий розділ збірника присвячено джерелознавчим та історіографічним проблемам, питанням методології. Регулярно подається наукова інформація, публікуються рецензії на монографії та підручники із всесвітньої історії.

Від 1995 встановлено традицію присвячення окремих випусків щорічника відомим українським історикам з нагоди їхніх ювілеїв — І.М. Кулиничу, П.С. Соханю, М.М. Варварцеву, С.В. Віднянському, І.М. Мельниковій, Л.О. Зашкільняку, В.В. Павленко та ін.

Результати своїх досліджень у збірнику презентують наукові співробітники академічних установ, викладачі вузів, аспіранти, здобувачі з різних областей України. Авторами статей є також історики Російської Федерації, Білорусі, Словаччини, Болгарії, Італії, Франції. Станом на 2011 вийшло двадцять випусків щорічника.

Літ.: Докашенко Г.П. Міжнародні зв'язки в доробку сучасних вітчизняних істориків // УІЖ, 2005, № 5; Черніков І.Ф. Шляхом набуття зрілості та подальшого творчого зростання. Історіографічний огляд: Міжнародні зв'язки України: наукові пошуки і знахідки. Міжвідомчий збірник наукових праць. Відповідальний редактор С.В. Віднянський. — Київ: Інститут історії України НАН України. Випуски 14–17. 2005–2008 // Міжнародні зв'язки України: наукові пошуки і знахідки, 2009, вип. 18.

С.В. Віднянський, Н.В. Кривець.

МІЖНАРОДНІ ОРГАНІЗАЦІЇ. Є формою міждержавного співробітництва і багатосторонньої дипломатії. Виникнення М.о. у 19 ст. стало результатом тенденції інтернаціоналізації багатьох аспектів суспільного життя. У 1815 була створена перша європейська міжнародна організація — Центральна комісія навігації по Рейну. Новим етапом історії М.о. стало виникнення міжнародних універсальних організацій: Всесвітнього телеграфного союзу (1865) та Всесвітнього поштового союзу (1874). У 20 ст. та на початку 21 ст. термін «міжнародна організація» використовується щодо