Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/230

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ний заклад з молдовською та російською мовами навчання. Упродовж 2000– 2010 розроблено навчальні програми й підручники з молдовської мови для середніх шкіл. Підготовку викладачів для закладів з молдовською мовою навчання забезпечують Ужгородський національний університет, Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича, Ізмаїльський державний гуманітарний університет.

2010 Верховна Рада ратифікувала підписану 2009 у м. Кишиневі Угоду між Україною і Республікою Молдова про співробітництво у забезпеченні прав осіб, які належать до національних меншин.

Літ: Наулко В.І. Етнічний склад населення Української РСР. — К., 1965; Шишмарёв В.Ф. Романские поселения на юге России. — Ленинград, 1975; Кабузан В.М. Заселение Новороссии (Екатеринославской и Херсонской губерний) в ХVІІІ — первой половине ХІХ в. (1719–1858 гг.). — М., 1976; Зеленчук В. Население Бессарабии и Поднестровья в ХІХ в. — Кишинёв, 1979; Наулко В.И. Исторический очерк формирования молдавского населения Украины: Украинско-молдавские этнокультурные взаимосвязи в период социализма. — К., 1987; Орлик В.М. До питання історії волошськомолдавських поселень на Україні. — К., 1996; Наулко В. Хто і відколи живе в Україні. — К., 1998; Етнонаціональні процеси в Украні: історія та сучасність. — К., 2001; Зовнішня політика України в умовах глобалізації 1991– 2003. Анотована історична хроніка міжнародних відносин. — К., 2004; Тучинський В.А. Молдавани Півдня України з найдавніших часів до початку ХХ ст. — Вінниця, 2007; Українці в Молдові, молдовани в Україні: Матеріали міжнародної наукової конференції, Кишинів, 9 жовтня 2008. — Кишинів, 2008; www.mon.gov.ua.

О.А. Іваненко.

МОЛДОВСЬКІ ПОХОДИ ВІЙСЬКА Б. ХМЕЛЬНИЦЬКОГО 1650, 1652, 1653. Відбулися у ході Визвольної війни українського народу проти Речі Посполитої сер. 17 ст. Мали на меті примусити молдовського господаря В. Лупу відмовитися від діючого союзу з Польщею на користь нового союзу — з Україною і тим самим убезпечити західні кордони останньої. М.п. стали частиною планів гетьмана Б. Хмельницького щодо об'єднання України, Молдови, Трансільванії, Волощини і Білої Русі в єдину федеративну державу під протекторатом Туреччини.

У перший похід, розпочатий наприкінці серпня 1650, виступило майже 70-тис. козацьке військо під проводом Б. Хмельницького разом із союзниками — татарами (близько 30-ти тис. вояків) на чолі із кримським ханом Іслам-Гіреєм ІІІ. В. Лупу, не отримавши очікуваної військової допомоги від Польщі, залишив молдовську столицю — м. Ясси (нині місто в Румунії) і на поч. вересня отаборився у м. Сучава, де вступив у перемовини з козаками і татарами, намагаючись здобути мир виплатою контрибуції, коштовними