Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/236

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

стало перешкодою централізації земель і князівств, відродження державності.

Літ.: Насонов А.Н. Монголы и Русь. М.–Л., 1940; Тизенгаузен В.В.

Сборник материалов, относящихся к истории Золотой Орды, т. 2. М., 1941; Spuler B. Die Goldene Horde. — Leipzig 1943; Греков Б.Д., Якубовский А.Ю.

Золотая Орда и ее падение. — М.–Л., 1950; Vernadsky G. The Mongols and Russia. — New Haven, 1953; Каргалов В.В. Феодальная Русь и кочевники. — М., 1967; Галицько-Волинський літопис. — К., 2002.

М.Ф. Котляр.

«MONUMENТA UCRAINAE HISTORICA» («Документи історії України») — 14-томне зібрання документів Ватикана. Опубліковано в 1964–1976 Українським католицьким інститутом ім. св. Климентія Папи у Римі під редакцією кардинала Й. Сліпого (редактор останніх двох томів — О. Баран). В основу видання покладено архівні матеріали, які протягом 40 років збирав за кордоном митрополит А. Шептицький; їх археографічне опрацювання виконував римський історик східних церков К. Королевський.

«М.U.H.» є однією з найбільших публікацій зарубіжних джерел з історії України. Зібрання містить 3853 документи з архіву Конгрегації пропаганди віри, Секретного архіву та Апостольської бібліотеки Ватикана, інших архівосховищ Рима. Документальний масив видання обіймає період від 1075 до 1853 й висвітлює церковні та політичні події княжої доби Русі, часів Берестейської унії, визвольної війни українського народу під проводом Б. Хмельницького, діяльність і міжнародні зв'язки запорозького козацтва та ін. Велика частина документації представлена реляціями нунціїв та інших папських представників, направленими до Ватикана з Варшави, Відня, Вільно, Кракова, інших міст Східної і Центральної Європи, а також безпосередньо з України — Львова, Чигирина тощо.

М.М. Варварцев.

МОСКОВСЬКІ СТАТТІ 1665 — українсько-російський договір укладений лівобережним гетьманом І. Брюховецьким 21 (11) жовтня 1665 в Москві з урядом російського царя Олексія Михайловича. Переговори, які передували підписанню договору, проходили за вкрай несприятливих для І. Брюховецького умов (загострення соціальних суперечностей у суспільстві, посилення внутрішньополітичної боротьби в Україні та військова загроза з боку Польщі), що змусило українську делегацію піти на значні поступки Москві. Згідно з М.с., до рук царських воєвод переходило безпосереднє управління військово-адміністративним та фінансово-господарським життям України (за винятком козацького стану). Збільшувалася кількість російських військ у Києві, Чернігові, Переяславі, Ніжині (де вони перебували на підставі Переяславських статей 1659); їх утримання покла-