Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/248

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

публіки Югославії. Після підписання у 1995 Дейтонської мирної угоди НАТО створив спочатку багатонаціональні сили з імплементації, а потім сили зі стабілізації, участь у миротворчій діяльності яких брали Збройні сили України. Військова операція НАТО проти Югославії (24 березня — 10 червня 1999) стала найбільшою в історії альянсу, але негативно позначилася на його іміджі. У квітні 1999 у Вашингтоні на ювілейному саміті НАТО була затверджена нова військово-політична стратегія альянсу, яка передбачає зміцнення трансатлантичного партнерства та визначає глобальні військові завдання альянсу.

Після терактів у США 11 вересня 2001, виконуючи глобальні функції альянсу, союзники по НАТО розпочали антитерористичну операцію на території Афганістану (2001). Але у березні — травні 2003 під час підготовки та проведення військових дій з метою ліквідації існуючого режиму в Іраку серед союзників по НАТО з'явились розбіжності щодо меж превентивного використання сили в обхід рішень ООН. Також європейські союзники (т. з. «стара» Європа) були стурбовані тим, що розгортання системи протиракетної оборони над територією США може порушити гарантії безпеки для Європи. Тимчасом прихильність до американської позиції виявили Велика Британія та країни «нової» Європи на чолі з Польщею.

Розв'язанню протиріччя між «старою» й «новою» Європою, з одного боку, та США з іншого, була присвячена діяльність Генерального секретаря НАТО Яапа де Хооп Схеффера (з квітня 2004 до серпня 2009). 1 серпня 2009 до виконання обов'язків Генерального секретаря НАТО приступив датчанин А. Фог-Расмусен.

Україна бере активну участь у всіх заходах, передбачених індивідуальною програмою партнерства. Зокрема, на Яворівському полігоні відбуваються навчання «Козацький степ» та «Щит миру», з 1997 на кримському узбережжі — «Морський вітер». З липня 2000 спільний українськопольський батальйон бере участь у миротворчій операції на території Косово. У травні 2002 Рада національної оборони та безпеки України оголосила рекомендації відмовитись від нейтрального статусу України та розпочати підготовку до вступу в НАТО. У 2003–2005 український підрозділ миротворців разом із військами США та низки інших країн НАТО брав участь у операції в Іраку. Водночас у квітні 2004 Україна представила НАТО «Оборонний бюлетень», який передбачав стратегію розвитку її Збройних Сил на період до 2015. На червневому 2004 саміті НАТО привітав курс України на розвиток демократії, цивільного контролю за діяльністю Збройних Сил та започаткував фактичне виконання програми підготовки України до повноправного членства в НАТО. Впродовж 2005–2009 державна влада та громадські організації України проводили кампанію, спрямовану на покращення іміджу НАТО в українському суспільстві. Паралельно велася активна контрпропаганда проти