Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/253

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Після здобуття незалежності 1 жовтня 1960 Н. пережила громадянську війну. 1963 була проголошена Федеративна Республіка Нігерія. Відтоді демократичне урядування періодично змінювалося авторитарним правлінням. 1966 відбувся військовий переворот, 1970 — спроба відокремити із складу країни нафтоносні райони. Військовий режим 1993–1998 вважався одним із найрепресивніших на африканському континенті. Від 1999 триває новий етап демократизації країни — період так зв. Четвертої республіки з президентською формою правління. Чинна з 1999 конституція Н. створена за зразком конституції США, передбачає федеральний устрій та поєднання функцій глави держави і глави уряду. Кошти, отримані від видобутку нафти, що становлять основне джерело доходу Н., надходять до федерального бюджету, а потім за визначеною у конституції процедурою перерозподіляються між окремими територіальними одиницями. Президент країни обирається строком на 4 роки і максимум на два терміни. Вищим законодавчим органом країни є Національна Асамблея, що складається з двох палат — палати представників і сенату. Назагал у країні налічується 36 виборчих округів, що відповідає загальній кількості суб'єктів федерації.

Законодавчі ініціативи президента мають отримувати схвалення з боку сенату. Федеральні міністерства є відповідальними за державний сектор економіки, університети, державні засоби масової інформації та Нігерійську національну нафтову корпорацію. 11 березня 1992 Н. визнала незалежність України. 10 грудня 1992 вони встановили дипломатичні відносини. Діяльність Посольства України в Н.

була започаткована у грудні 1999. Посольство Н. в Україні було відкрите у березні 2000.

Впродовж 1990-х у Н. за контрактом працювали українські енергетики, нафтовики, лікарі, інженери. Але загострення міжконфесійних відносин (між християнами на півночі та мусульманами на півдні) поставили під загрозу життя іноземних громадян та спричинили їх виїзд з території країни.

З початку 21 ст. українсько-нігерійські відносини переживали період стагнації, однак потенціал двостороннього співробітництва, передусім у галузі економіки і торгівлі, залишається досить значним.

Літ.: Кочубей Ю.М. Цінні джерела з історії Африки // УІЖ, 1966, № 11; История Нигерии. В новое и новейшее время. — М., 1981; История Африки в древних и средневековых источниках. Хрестоматия. — М., 1990; Львова Э.С. История Африки в лицах. — М., 2002; История Африки (ХХ век). — М., 2005; Офіційний сайт Посольства України у Нігерії — http://www.mfa.gov.ua/nigeria/ua/29593.htm

О.М. Горенко.

НІДЕРЛАНДИ, Королівство Нідерланди (Nederland, Koninkrijk der Nederlanden) — держава в Західній Європі. Омивається Північним морем,