Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/271

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

принцип «виправдання вірою». Реформація поклала початок протестантизму — християнським течіям, що відокремившись від католицької церкви, утворили власні церкви (лютеранство, цвінгліанство, кальвінізм, англіканство). Сприяючи вихованню в людині почуття особистої відповідальності, підприємливості, індивідуалізму, протестантські соціально-етичні ідеї створювали морально-психологічне підґрунтя для розвитку капіталізму на Заході. Спричинені Реформацією зрушення в духовному житті західноєвропейського суспільства зумовили загострення релігійного антагонізму (війни між католиками й гугенотами у Франції 1562–1594, ворожнеча між кальвіністами та католиками під час Нідерландської революції 16 ст. тощо), а також трансформації у системі міжнародних відносин (протистояння католицького габсбургського блоку та протестантської коаліції у ході Тридцятилітньої війни 1618–1648).

З 16 ст. в економіці європейських країн розвивалися капіталістичні відносини, було закладено підвалини для формування загальноєвропейського ринку. Відбувся перехід від станової до абсолютної монархії, спрямованої на забезпечення рівноваги між дворянством, яке втрачало економічну владу, та буржуазією, що накопичивши капітал, прагнула політичного впливу. Утвердження товарно-грошових відносин (потреба в нових джерелах сировини та ринках збуту), зміцнення абсолютизму (зростання видатків на утримання централізованого бюрократичного апарату, найманої армії), науково-технічний прогрес (удосконалення морських суден, картографії, поширення уявлень про кулясту форму Землі) зумовили активізацію колоніальних загарбань європейців. Унаслідок Великих географічних відкриттів 16–17 ст. було закладено передумови для утворення в майбутньому світового ринку й формування колоніальної системи. В умовах ускладнення структури суспільства, появи нових верств (буржуазії і найманих робітників) та загострення соціальних протиріч суспільні рухи в Європі набували революційних масштабів.

У результаті революції у Північних Нідерландах було встановлено республіку (16 ст.) та започатковано процес переходу європейських країн від абсолютизму до різних форм конституційного ладу. Після революційних подій сер. 17 ст., реставрації королівської династії Стюартів (1660–1688), приходу до влади Вільгельма Оранського («Славної революції» 1688–1689) в Англії закріпилась парламентарна монархія. Упродовж 17 ст. у філософській думці Нідерландів, Англії, Франції зародилася ідеологія Просвітництва, що набула поширення в Європі у 18–19 ст. Її представники відстоювали поняття суспільного договору, громадянських прав і свобод, створення соціально-політичних умов для гармонійного розвитку особистості, виступали проти необмеженої монархії. Просвітництво стало ідеологічною основою конституційного ладу США, що здобули незалежність від Великої Британії у результаті революційної війни 1775–1783. Під