Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/289

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

завод, який протягом 49 років монопольно займався вуличним освітленням.

У 2-й пол. 19 ст. новий вид громадського транспорту — конно-залізну дорогу запровадили бельгійці, а на початку 20 ст. за участю кампаній Франції, Бельгії і Німеччини — електричний трамвай та електрифікацію будинків.

Від перших років заснування О. відіграла помітну роль у визвольних рухах народів, підпорядкованих Османській імперії. До міста прибували біженці і емігранти з Балканського півострова, Придунав'я, середземноморського Архіпелагу і Константинополя. 1795 з метою допомоги була створена «Комісія для греків і албанців». 1814 виникло таємне товариство «Філікі Етерія»; до нього приєдналися і фінансували сотні одеситів, які взяли участь у грецькій революції 1821.

У 1830-х рр. в О. підтримували нелегальні зв'язки революційна організація «Співдружність польського народу» та її керівник Ш. Конарський, національно-визвольні товариства «Молода Італія» та «Молода Європа» (Швейцарія). 1860 одеська італійська діаспора збирала і надсилала кошти на озброєння визвольної армії Дж. Гарібальді. З О. також пов'язані події болгарського національного відродження: від 1854 діяло «Одеське болгарське настоятельство», видавалися болгарські книжки, у 1850–60-х рр. жили і працювали Г. Раковський, Х. Ботев та інші діячі болгарського руху. У 2-й пол. — поч. 20 ст. місто О. служила транзитним пунктом поширення в Україні і Росії видань центрів політичної еміграції — лондонської газети «Колокол», революційно-демократичної і соціалістичної літератури з Франції, Швейцарії, Німеччині.

1854 під час Кримської війни О. перетворилася на фронтове місто: тоді вогонь берегових батарей перешкодив висадці англо-французького десанту.

З вибухом Першої світової війни в О. зосереджувалися головні тилові комунікації Румунського фронту. У березні–листопаді 1918 місто перебувало під австро-німецькою окупацією, в листопаді 1918 — квітні 1919 — англо-французькою. У серпні 1919 його захопила Добровольча армія російського генерала Денікіна. Із вступом Червоної армії 7 лютого 1920 у місті відновлено радянську владу. Почалася відбудова і модернізація порту. Вже в листопаді 1923 О. прийняла 32 іноземних пароплави, вартість вантажообігу складала 86 млн руб. 1931 на базі акціонерного товариства «Радторгфлот» створено Чорноморське пароплавство з управлінням в О. Під час громадянської війни в Іспанії його кораблі доставляли з О. республіканцям зброю, ліки, одяг, продукти харчування, з початком Великої Вітчизняної війни допомагали в обороні міста проти німецьких і румунських військ в серпні–жовтні 1941.

У період фашистської окупації тут діяли десятки підпільних збройних груп і загонів. 10 квітня 1944 О. була визволена частинами 3-го Українського фронту.

1965 на відзнаку подвигу одеситів О. присвоєно звання «місто-герой».

У післявоєнний період відбувалося будівництво нових і реконструкція багатьох промислових підприємств і порту, який поповнився новими суд-