Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/29

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

Літ.: Князев А.Г. Бахрейн и Катар. — М., 1984; Коппель О.А. Проблема безпеки Перської затоки в 70–80-ті роки. — К., 1999; Государства Персидского залива. — М., 2010.

О.М. Горенко, А.Ю. Мартинов.

КАТОЛИЦЬКА ЦЕРКВА В УКРАЇНІ. Перші спроби поширення християнства серед східнослов'янських племен відносяться до раннього середньовіччя. 961 візит до Києва католицького єпископа Адальберта Магдебурзького, який мав намір заснувати там єпархію, завершився невдачею. 978 великий князь Ярополк Святославич прийняв у Києві послів папи Бенедикта VII, однак подальшого розвитку ці контакти не набули. Для офіційного хрещення Київської Русі великий князь Володимир Святославич наприкінці 980-х рр. обрав східний обряд. Взаємне відчуження Східної і Західної церков не перешкодило подальшому обміну делегаціями між Києвом і Римом, а також родичанню руських князів із правителями католицьких держав Європи, хоча великий князь Ярослав Мудрий і не дав дозволу посланцеві папи Бенедикта VIII єпископу Алексієві створити на Русі організаційну структуру К. ц. Лише на поч. 12 ст. у Києві була заснована католицька місія. Спробам започаткувати на Русі латинські ієрархії, поновленим у 1-й пол. 13 ст. польськими ченцями-домініканцями, поклала край монголо-татарська навала.

Розбудова церкви латинського обряду на руських землях розпочалася в 1-й пол. 14 ст. Були номіновані єпископи для Києва (1320), Перемишля (до 1353; нині м. Пшемисль, Польща), Володимира (1358; нині м. Володимир-Волинський), Львова (1359), Холма (1359; нині м. Хелм, Польща), Кам'янця (після 1379; нині м. Кам'янець-Подільський). 1367 створена перша на Русі латинська Галицька митрополія (1412 перенесена до Львова).

Розвиток на українських землях К. ц. (за пізнішою термінологією римо-католицької) посилився після їх входження до складу Великого князівства Литовського. Близько 1405 в Києві постав католицький кафедральний собор, збудований королем польським і верховним князем литовським Владиславом II Ягайлом; католицькі храми з'явилися в інших містах України. Особливо наполегливо поширювали католицизм польські чернечі ордени.

Одним з результатів Берестейської церковної унії 1596 стало виникнення унійної церкви (пізніше дістала назву греко-католицька).

У 17 ст. К. ц. в Україні зазнала значних втрат внаслідок козацьких воєн, що мали антикатолицьке забарвлення. Після включення частини правобережних українських земель внаслідок поділів Польщі 1772, 1793, 1795 до Російської імперії на Київщині, Волині та Поділлі мешкало близько 240 тис. римо-католиків. Відбулася реорганізація К.ц., спричинена урядовими заходами антипольського і антикатолицького спрямування. 1795 імператриця Катерина II без погодження з Римською курією скасувала Київську єпархію