Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/299

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

ОБСЄ перетворився на координатора демократичних процесів у Європі, віддавши лідерство в питаннях гарантування європейської безпеки НАТО.

Починаючи з 1995 ОБСЄ тричі організовувала вибори у Боснії та Герцеговині. Особливо гострі дискусії щодо ролі ОБСЄ відбувалися під час косовської кризи (березень–червень 1999), коли Росія звинуватила ОБСЄ у цілковитій підтримці американської позиції щодо надання незалежності Косово. У листопаді 1999 на Стамбульській нараді була прийнята Декларація європейської безпеки. Росія тоді зобов'язалася виконувати Договір про звичайні збройні сили в Європи (1990). Було погоджено питання виведення російських військ із Придністров'я та Абхазії. Принципово розійшлися позиції Росії та ОБСЄ щодо оцінки результату президентських виборів в Україні 2004. Після підтримки ОБСЄ процесу демократизації політичних режимів у пострадянських країнах Росія звинуватила ОБСЄ у заангажованій позиції. Внаслідок цього у 2004–2008 діяльність ОБСЄ була фактично обмежена наглядом за правами національних меншин та оцінюванням ефективності демократії у країнах-членах. Додатковим джерелом кризи ОБСЄ залишалася ситуація на Балканах. У цьому регіоні ОБСЄ передала повноваження з встановлення безпеки Європейському Союзу та НАТО.

Незважаючи на певну недосконалість, ОБСЄ залишається єдиним у новітній історії міжнародних відносин апробованим механізмом багатосторонньої дипломатії, прикладом оформлення регіональної системи безпеки для інших регіонів світу.

Літ.: Василенко С.Д. Європейський процес і Україна. — Одеса, 1996; Івченко О.Л. Україна в системі міжнародних відносин: історична ретроспектива і сучасний стан. — К., 1997; Зовнішня політика України в умовах глобалізації. Анотована історична хроніка. — К., 2004.

А.Ю. Мартинов.

ОРГАНІЗАЦІЯ ЗА ДЕМОКРАТІЮ І ЕКОНОМІЧНИЙ РОЗВИТОК (ГУАМ) — регіональне міждержавне об'єднання Грузії, України, Азербайджану, Молдови, яке було створено в 1997 у м. Вашингтоні (США).

Приводом для цього стало неприйняття цими державами ситуації, яка склалася в Співдружності незалежних держав. Країни ГУАМ не прийняли пропозицію Росії реформувати СНД та перетворити його на «близьке зарубіжжя» Росії. Важливим мотивом для створення ГУАМ було бажання організувати в обхід території Росії транзит енергетичних ресурсів країн Каспію та Центральної Азії. У квітні 1999 на вашингтонському саміті з нагоди 50-річчя створення НАТО до ГУАМ приєднався Узбекистан, однак у травні 2005 залишив об'єднання. 26 травня 2006 президенти України, Азербайджану, Грузії та Молдови прийняли Київську декларацію про створення «Організації за демократію і економічний розвиток». Головною метою нової регіональної організації