Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/300

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

було визначено: сприяння співпраці у чорноморсько-каспійському регіоні, координація зовнішньої політики країн-членів щодо врегулювання територіальних конфліктів у Нагірному Карабаху, Абхазії та Південній Осетії, Придністров'ї. З цією метою передбачалося створення спільного миротворчого підрозділу. Також було визначено стратегічне завдання — створення зони вільної торгівлі між країнами «Організації за демократію і економічний розвиток». Штаб-квартира організації була розміщена в Києві.

Першою серйозною кризою в діяльності ГУАМ стала російсько-грузинська війна серпня 2008. Україна засудила воєнний спосіб вирішення південно-осетинської та абхазької проблем. Після 2010 в діяльності «Організації за демократію і економічний розвиток» загострилася криза, обумовлена відсутністю конкретних результатів її діяльності. Передумовою для активізації роботи ГУАМ є посилення координації дій між нею та «Організацією чорноморського економічного співробітництва», розвиток торговельноекономічного та енергетичного співробітництва.

Літ.: Київська декларація про створення «Організації за демократії і економічний розвиток». — К., 2006; Чорноморсько-Каспійський регіон у сучасних міжнародних відносинах: геополітичний, військово-політичний та економічний вимір. Матеріали міжнародної наукової конференції. — К., 2006.

А.Ю. Мартинов.

ОРГАНІЗАЦІЯ ОБ'ЄДНАНИХ НАЦІЙ (United Nations Organization, United Nations) — найбільша міжурядова організація з підтримання миру й безпеки, розвитку міжнародного співробітництва на глобальному рівні.

Cтворена 1945 з ініціативи провідних держав антигітлерівської коаліції (СРСР, США, Китай, Велика Британія, Франція). Днем заснування організації, який щорічно відзначається у світі як День ООН, є 24 жовтня 1945.

Відтоді набув чинності конституційний документ організації — Статут ООН, підписаний 26 червня 1945 на Сан-Франциській конференції.

Країнами-засновниками ООН були 51 держава. Серед них — Україна, запрошення делегації якої на Сан-Франциську конференцію 1945 було результатом міжнародного визнання внеску українського народу в перемогу в Другій світовій війні. Делегація УРСР однією з перших підписала Статут ООН, взявши участь у його розробці. Її керівник — нарком закордонних справ УРСР Д. Мануїльський — був головою першого комітету конференції, в якому були ухвалені преамбула та 1-а глава щодо цілей і принципів організації. Українська делегація була співавтором положень, які стосуються загальної поваги і дотримання прав людини незалежно від расової належності, статі, релігії, а також щодо сприяння міжнародному співробітництву в розв'язанні економічних і соціальних проблем.

Згідно зі Статутом ООН серед цілей діяльності ООН є підтримання міжнародного миру і безпеки, розвиток дружніх відносин між націями на