Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/306

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

визначили її цілі. 25 жовтня 1996 у Москві укладено Декларацію голів держав та урядів країн-організаторів Чорноморського економічного співробітництва, в якій викладено загальну стратегію розвитку об'єднання у контексті інтеграційних процесів в Європі. На зустрічі голів урядів причорноморських держав в Ялті 5 червня 1998 затверджено статут ОЧЕС, який набув чинності 1 травня 1999 після його ратифікації 9 державами-учасницями, зокрема Україною.

Інституціями об'єднання є: Засідання Ради міністрів закордонних справ країн-учасниць (керівний орган організації), Постійний міжнародний секретаріат (виконавчий орган), Парламентська асамблея (ПАЧЕС), Чорноморський банк торгівлі та розвитку, робочі групи, Ділова рада та Міжнародний центр чорноморських досліджень. Бюджет ЧЕС складається з внесків держав-членів. Штаб-квартира знаходиться у Стамбулі (Туреччина). Україну в ОЧЕС представляє посол України у Туреччині. Організація сприяє розвитку відносин з третіми сторонами. Статус спостерігача мають Австрія, Німеччина, Єгипет, Ізраїль, Італія, Польща, Словаччина, Туніс, Франція.

Відповідно до cтатуту країни-члени співпрацюють за такими напрямами: торгівля та економічний розвиток, фінанси та банківська діяльність, зв'язок, енергетика, транспорт, сільське господарство, охорона здоров'я i фармацевтика, охорона навколишнього середовища, туризм, наука і технології, співробітництво у сфері культури, обмін статистичними даними та економічною інформацією, співробітництво між митними органами, гуманітарні контакти, боротьба з організованою злочинністю тощо.

У рамках ОЧЕС підписана низка документів, серед яких: угода про співробітництво у боротьбі зі злочинністю, зокрема організованою; меморандуми про взаєморозуміння у сприянні вантажним автоперевезенням у регіоні, з розвитку морських магістралей регіону, про скоординований розвиток Чорноморського транспортного кільця швидкісних автомагістралей, про взаєморозуміння у співробітництві між дипломатичними академіями та інститутами при міністерствах закордонних справ країн-членів, угода між урядами держав-учасниць про співробітництво у наданні надзвичайної допомоги і ліквідації надзвичайних ситуацій. Згідно з рішенням Ради міністрів закордонних справ країн-членів, прийнятим 18 квітня 2003 в м. Єревані (Вірменія), Україна стала країною-координатором робочої групи з питань співробітництва у галузі надзвичайних ситуацій на 2003– 2005 роки. Підписані також угоди про спрощення візових процедур для підприємців та водіїв вантажного автотранспорту країн-членів ОЧЕС.

Організація розвиває ідею єдиного європейського економічного простору шляхом співробітництва з іншими відповідними організаціями та форумами: Центральноєвропейська ініціатива, Європейський банк реконструкцій і розвитку, Європейський інвестиційний банк, Рада балтійських держав тощо.