Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/31

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Мережа РКЦ в Україні складається з 1 архідієцезії — Львівської й 6 дієцезій (Київсько-Житомирської, Кам'янець-Подільської, Луцької, Мукачівської, Харківсько-Запорізької та Одесько-Сімферопольської). В римокатолицьких парафіях України пастирську місію виконують близько 500 священиків; чисельність пастви РКЦ в Україні у 2005 становила понад 1 млн осіб.

УГКЦ є найбільшою східною католицькою церквою, об'єднує 5,5 млн віруючих. На поч. 2006 у складі Києво-Галицького Верховного архієпископства УГКЦ було на території України: 2 архієпархії — Київська і Львівська, 7 єпархій та 2 екзархати (Донецько-Харківський та ОдеськоКримський); за кордоном: 3 митрополії — Перемишльсько-Варшавська (Польща), Філадельфійська (США), Вінніпегська (Канада), 3 єпархії — для українців-католиків у Австралії, Новій Зеландії та Океанії, в Аргентині, у Бразилії, 3 апостольські екзархати — у Великій Британії, у Німеччині та Скандинавії, у Франції та країнах Бенілюксу і Швейцарії, вікаріат — у Румунії. 2005 резиденцію глави УГКЦ перенесено зі Львова до Києва.

Мукачівська єпархія УГКЦ з осідком в Ужгороді має автономний статус, перебуває в підпорядкуванні Апостольської нунціатури в Україні. 2001 в Україні відбувався візит Папи Римського Іоанна Павла II.

Літ.: Вінтер Е. Візантія та Рим у боротьбі за Україну (955–1939). — Прага, 1944; Чубатий М. Історія християнства на Русі–Україні. — Рим–НьюЙорк, 1965, т. 1; Хома І., о. Апостольський престіл і Україна, 1919–1922 рр. — Рим, 1987; Брайчевский М.Ю. Утверждение христианства на Руси. — К., 1989; Хома І., о. Нариси історії Вселенської Церкви. — Львів, 1995; Рубльова Н. Невідома ділянка «антирелігійного фронту»: Боротьба владних структур УСРР проти Римсько-католицької церкви, 1920-ті рр.// З архівів ВУЧК–ГПУ–НКВД–КГБ 1998, № 1/2; Її ж. Ліквідація в Україні ієрархії Римо-католицької церкви (кінець 1917–1937 рр.)// Там само, 2000, № 2/4;

Н.С. Рубльова.

КЕНІЯ, Республіка Кенія (Republic of Kenya, Jamhuri ya Kenya) — держава у Східній Африці. На південному сході омивається водами Індійського океану. Площа — 582,6 тис. км2. Населення — 39,8 млн. осіб. (2011).

Столиця — м. Найробі. Форма правління — республіка. Голова держави — президент. Державні мови — англійська та суахілі.

Згідно з археологічними даними територія К. входить до регіону, що був прабатьківщиною людства. У 6–5 тис. до н. е. носії капсійської культури відзначалися своєю витонченою керамікою. Тоді ж складалися передумови для осілого існування та відтворюючого господарства.

Задовго до н. е. узбережжя К. відвідували арабські, індійські та фінікійські торгівці. До 2-ї пол. 1 тис. до н. е. відноситься один з найдавніших описів східно-африканських (у т. ч. кенійських) земель — «Перипл Ерит