Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/33

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Розвитку між країнами набуло торговельно-економічне співробітництво, що характеризується позитивною динамікою. К., як й інші країни регіону, зацікавлена у придбанні сільгосптехніки, техніки для будівництва і ремонту доріг, генераторів, сучасного медичного обладнання, механізмів для будівництва залізничних колій, залізничних вагонів різної модифікації, вантажних автомобілів та ін. У 2009 товарообіг між обома державами складав $ 137 млн. (у т. ч. експорт до К. $ 133 млн., імпорт з К. $ 4 млн.). Двосторонні контакти в гуманітарній сфері були започатковані меморандумом про співробітництво між Київським національним університетом ім. Т. Шевченка та університетом Найробі (17 травня 2004). Особливо високий авторитет в К. мають українські вищі навчальні заклади медичного профілю, в яких здобувають освіту студенти з цієї країни. В Україні також організовано відпочинок кенійських дітей у кримському центрі «Артек». У вересні 2011 кенійські співаки були участь у Міжнародному пісенному фестивалі «Crimea Music Fest» в Ялті.

Літ.: Бюттнер Т. История Африки с древнейших времён. — М., 1981; Филатова И.И. История Кении в новое и новейшее время. — М., 1985; Хазанов А.М. Португалия и мусульманский мир XV–XVI вв. — М., 2003.

М.С. Бур'ян, Д.М. Писаний.

«КЕРЗОНА ЛІНІЯ» — лінія проходження східного кордону Польщі, визначена в ході Паризької мирної конференції і опублікована 8 грудня 1919 верховною радою Антанти в «Декларації про тимчасовий східний кордон Польщі», який мав проходити по р. Буг, від Гродно через Брест і далі у Галичину. Польща, що прагнула свого відновлення у кордонах 1772, проігнорувала декларацію. Наступ польської армії, розпочатий у 1920 проти РСФРР, зазнав невдачі.

11 липня за дорученням британського уряду міністр закордонних справ лорд Дж. Керзон надіслав до Москви наркому закордонних справ Г. Чичеріну ноту з пропозицією укласти перемир'я між Польщею і Радянською Росією і відвести війська по обидві сторони від лінії, тимчасово встановленої на Мирній конференції в грудні 1919. Ця лінія проходила приблизно через Гродно, Яловку, Немирів, Брест-Литовськ, Дорогуськ, Устилуг, на схід Грубешова, через Крилов і далі на захід від Рави-Руської, на схід від Перемишля до Карпат. Хоча дана межа, названа згодом «лінією Керзона», влаштовувала радянський уряд, він відкинув посередництво Великої Британії, наполягаючи на прямих переговорах з Польщею. Тимчасом Червона Армія продовжувала наступ, але в середині серпня 1920 після битви під Варшавою змушена була відступити.

За Ризьким мирним договором 1921, було встановлено радянсько-польський кордон, який проходив на схід від «К. л.». 1939 «К. л.» з деякими змінами на користь СРСР була прийнята як його західний кордон в