Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/59

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

у громадянську війну. Перемогу здобула Народно-визвольна армія Китаю під керівництвом Комуністичної партії Китаю на чолі з Мао Цзедуном.

1 жовтня 1949 була проголошена Китайська Народна Республіка.

Відповідно до Пакту про радянсько-китайську дружбу (лютий 1950), СРСР надавав КНР допомогу у відновленні її економіки та у розробці й здійсненні першого п'ятирічного плану розвитку народного господарства (1953–1958). Всього за активної допомоги Радянського Союзу було збудовано 256 промислових підприємств, оснащених новітнім обладнанням. Були створені нові галузі промисловості: автомобільна, тракторна, авіаційна, енергетична, радіотехнічна, важке і точне машинобудування, приладобудування. Подальша політика форсованого розвитку («великий стрибок») і політична боротьба під час «культурної революції» 1966–68 призвели до суспільної нестабільності, руйнації народного господарства. З кінця 50-х — на поч. 60-х відбувся радикальний поворот у політиці КНР щодо СРСР. 1969 мали місце масштабні збройні сутички на радянсько-китайському кордоні.

1972 КНР відновила дипломатичні відносини із США і посіла місце Тайваню як постійний член Ради Безпеки ООН. З кінця 1970-х рр. нове китайське керівництво на чолі з Ден Сяопіном розпочало прагматичну політику реформ, спрямовану на модернізацію китайської економіки й піднесення її конкурентоспроможності. Країна раціонально використала нові шанси для просування національних інтересів у царині міжнародної економіки й здобула загальносвітове визнання як своєрідна «майстерня світу».

Українсько-китайські відносини мають давню історію. Серед російських дипломатів, починаючи з Російської Духовної місії в Пекіні на поч. 18 ст. були вихідці з України, які відігравали суттєву роль у зносинах із К. В рамках Радянського Союзу Українська РСР брала активну участь у розбудові китайської економіки, зведенні нових сучасних і реконструкції старих підприємств, підготовці кадрів для них. Тисячі китайських студентів здобували освіту в навчальних закладах Києва, Харкова та інших українських міст.

За роки незалежності України розвиток стосунків між двома країнами набув нової якості. 27 грудня 1991 КНР визнала Україну. 4 січня 1992 Україна і Китай встановили дипломатичні відносини. У листопаді 1992 відбувся перший візит української урядової делегації до К. У березні 1993 було відкрито Посольство України в КНР. Із серпня 2001 функціонує також Генеральне консульство України в Шанхаї. У грудні 1995 відбувся візит в Україну голови КНР Цзян Цземиня. Дипломатична співпраця України і КНР ґрунтується на реалістичному врахуванні взаємних інтересів. Держави займають схожі позиції щодо таких питань, як багатополярність світу, встановлення нового міжнародного економічного та політичного порядку,