Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/60

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

недопустимість релігійного екстремізму, сепаратизму, втручання у внутрішні справи. Україна і Китай координують свою політику в міжнародних організаціях, зокрема в ООН. Існує чимало питань, з яких позиції країн близькі або збігаються: протидія гегемонізму і політиці сили в міжнародних відносинах, ядерне роззброєння, реформа системи ООН, боротьба з міжнародною злочинністю і тероризмом тощо. Свідченням високого рівня двосторонньої співпраці стала підтримка Китаєм кандидатури України на виборах до непостійних членів Ради безпеки ООН на період 2000–2001.

2010 відбувся візит до КНР президента України В.Януковича, що надало новий імпульс розвитку двосторонньої співпраці. Сторони визначили пріоритетні напрямки співробітництва у торговельній, інвестиційній та інших сферах. Між Україною та КНР задекларовано відносини стратегічного партнерства, що закріплено у Спільній декларації про встановлення та розвиток відносин стратегічного партнерства між Україною та КНР, підписаній 20 червня 2011 за підсумками державного візиту Голови КНР Ху Цзіньтао в Україну. Розширюється мережа установ, що сприяють розвитку двосторонніх контактів. 29 листопада 2011 відкрилося Генеральне консульство КНР в Одесі.

К. входить до десятки найбільших зовнішньоторговельних партнерів України. Сучасний етап характеризується суттєвим зростанням темпів розвитку двосторонньої торгівлі товарами. При цьому відновилася й тенденція превалювання китайського імпорту над українськими експортом до КНР. Головною товарною позицією у структурі українського експорту до К. (2010) є мінеральні продукти (в основному руди залізні, титанові, цирконієві, сірка); друге місце посіли машини, устаткування і механізми (переважно — турбореактивні двигуни), третє — продукція хімічної промисловості (в основному — продукція органічної хімії), четверте — олія соняшникова, п'яте — неблагородні метали та вироби з них. Головною ознакою імпорту з Китаю за 2010 є збільшення обсягів поставок у 1,7 рази.

Його основні товарні групи — машини, устаткування та механізми, текстиль та текстильні вироби, метали та вироби з них, пластмаси та каучук, взуття, головні убори, парасольки, хімічна продукція, вироби з каміння, гіпсу та цементу, прилади та апарати, транспортні засоби.

Одним із пріоритетних напрямів двосторонніх відносин є співпраця у науково-технічній галузі. Основу її нормативно-правової бази складають угода між урядами України та КНР про науково-технічне співробітництво (1992), угода про наукове співробітництво між НАНУ і АН КНР (1992), протокол про створення Спільної українсько-китайської комісії з науковотехнічного співробітництва (1997). У серпні 2010 в Пекіні пройшло сьоме засідання підкомісії зі співробітництва у сфері дослідження та використання космічного простору в мирних цілях, у ході якого було підготовлено програму українсько-китайського співробітництва в космічній сфері на 2011–