Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/63

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

дянських зіткнень в грудні 1963 турки-кіпріоти не беруть участі в роботі Палати представників, Ради міністрів й інших державних органах республіки.

I ст. до н.е. — IV н.е. — римський період в історії К. 46 н.е. римський проконсул прийняв християнство, на острові була заснована перша християнська церква К. Після розпаду Римської імперії К. у 395 став частиною Візантії. 1571 острів захопила Османська імперія, а серед населення острова з'явилася нова громада — турецька. 1878 територія К. перейшла під британське правління, в обмін на підтримку, надану Туреччині в російсько-турецькій війні. Остаточно острів був анексований 1914: реальна влада перейшла в руки британського губернатора. 1925 Велика Британія офіційно проголосила К. своєю коронною колонією.

Після Другої світової війни серед грецького населення зростає рух за об'єднання з Грецією, що призвело до зіткнень греків з англійцями та утворенню у 1955 Союзу борців за визволення нації. У відповідь 1957, за прямої допомоги Туреччини, турки-кіпріоти створили збройні загони Турецької організації самооборони, які підтримувалися британською владою.

Під тиском НАТО міністри закордонних справ Великої Британії, Греції й Туреччини зібралися в лютому 1959 на конференцію в Цюріху, на якій була підписана попередня греко-турецька угода. Після цього проведено конференцію в Лондоні за участю всіх зацікавлених сторін. У результаті було досягнуто домовленості про надання К. політичної незалежності при дотриманні самоврядування громад і гарантії з боку всіх трьох держав. У грудні 1959 президентом К. обрано Макаріоса III. Парламентські вибори в липні 1960 принесли перемогу його прихильникам, які утворили Патріотичний фронт, а віце-президентом острова став турок-кіпріот Ф. Кучук. 1960 К. отримав незалежність і в ході переговорів між Великою Британією, Грецією та Туреччиною був розділений на дві самоврядні громади — турецьку(18%) й грецьку(80%).

1974 військова хунта у Греції організувала державний переворот на К., основною силою якого стали збройні формування грецької громади — Кіпрська національна гвардія. Макаріос III був усунений з поста президента.

У результаті перевороту в 1974 до влади прийшла група радикалів.

У відповідь турецька армія висадилася на острові і в ході бойових дій взяла під свій контроль близько 35% площі К.

1983 турецький сектор острова проголосив себе Турецькою Республікою Північного Кіпру (ТРПК), однак цю державу визнала тільки Туреччина.

З 1985 по квітень 2005 керівником або президентом турецької громади був Р. Денкташ, який проводив лінію на зближення північного К. з Туреччиною; з 17 квітня 2005 ТРПК очолив М.А. Талат. Проте, згідно з міжнародним правом, Республіка Кіпр зберігає суверенітет над всією територією, що