Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/70

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

на ній обрали гетьмана — І. Мазепу. В основу договору було покладено Глухівські статті 1669 Д. Многогрішного. Усі нові положення, що були внесені, погіршували правове становище Української козацької держави.

Було обмежено права гетьмана на пожалування маєтків (ст. 4) та право Війська Запорозького обирати і зміщати гетьмана (ст. 6). Підтверджувалися право й обов'язок козацької старшини стежити за гетьманом та чинити на нього доноси в Москву (ст. 10), а також заборона зовнішньополітичних взаємин (ст. 7). Постанова про розміщення стрілецького полку в Батурині (ст. 17) посилювала присутність російських військ у Гетьманщині. У договорі (вперше в історії відносин із Росією) містився наказ гетьману та старшині докладати зусилля для ліквідації національної окремішності українців (різними шляхами, зокрема шлюбами), заборонялося вживати для означення державно-правового статусу Гетьманщини визначення «Малоросійський край гетьманського регіменту» (ст. 19).

Літ.: Собрание государственных грамот и договоров, хранящихся в государственной коллегии иностранных дел. — М., 1828, ч. 4.; Полное собрание законов Российской империи. — СПб., 1830, т. 2.; Источники Малороссийской истории, ч. 1. Собранные Бантышем-Каменским Д.М. — М., 1858; Яковлів А. Українсько-московські договори в XVII–XVIII віках. — Варшава, 1934; Оглоблин О. Гетьман Іван Мазепа та його доба. — НьюЙорк–Київ–Львів–Париж–Торонто, 2001.

В.В. Станіславський.

КОЛУМБІЯ, Республіка Колумбія (Colombia, República de Colombia) — держава на північному заході Південної Америки. Межує з Венесуелою, Бразилією, Перу, Еквадором, Панамою. Територія 1138,9 тис. км2. Населення (метиси, мулати, європейці та ін.) — 46,2 млн. осіб (2011). Столиця м. Богота. Державна мова — іспанська. Глава держави — президент, який обирається загальними і прямими виборами на 4 роки, здійснює виконавчу владу. Законодавчу владу представляє двопалатний парламент — Конгрес.

У ранньому середньовіччі господарями території сучасної К. були індіанські племена чичба. 1499 на її прибережній смузі висадилася іспанська експедиція, поклавши початок колонізації навколишніх земель, названих у 16 ст. Новою Гранадою. Для розробки відкритих тут покладів золота іспанці використовували рабську працю африканців. У 18 ст. до складу Нової Гранади, що стала відтоді віце-королівством Іспанії, було включено території нинішніх Панами, Еквадора та Венесуели.

Національно-визвольна революція 1810 призвела до повалення іспанського колоніального панування і створення держави Кундінамарка (1811). У 1813 була прийнята декларація незалежності. 1819 в ході визвольної війни на чолі з С. Боліваром постала федеративна республіка Велика Колумбія. 1830 від неї відокремилися Венесуела та Еквадор і країна повернулася