Сторінка:Україна в міжнародних відносинах. Енциклопедичний словник-довідник. Випуск 3 (2012).pdf/74

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

ництво антибільшовицьким повстанським рухом. Окремою статтею також передбачалось за сприятливих обставин підписання фінансового та економічного договорів. Донська демократична група зобов'язувалась «не проводити жодної акції проти Російського політичного комітету, з яким УНР має приязні стосунки». Того ж дня за ініціативи УНР між Донською демократичною групою та Російським політичним комітетом було укладено додатково «Угоду між Донською Демократичною Групою, що перебуває нині у Болгарії, та Російським Політичним (Евакуаційним) Комітетом у Польщі про міжнародно-правове союзне об'єднання».

29 травня 1921 Делегатський козачий з'їзд, що пройшов у Польщі, прийняв резолюцію, яка схвалювала зміст обох укладених групою договорів.

Літ.: Сергійчук В. Неусвідомлення України. Ставлення світу до Української державності: погляд у 1917–1921 роки з аналізом сьогодення. — Львів, 2002; Шамраєва В.М. Міжнародні відносини УНР доби Директорії: Дис. канд. іст. наук. — К., 2003.

І.С. Стрикун.

КОНВЕНЦІЯ ПРО ОХОРОНУ ВСЕСВІТНЬОЇ КУЛЬТУРНОЇ І ПРИРОДНОЇ СПАДЩИНИ 1972. Ухвалена 16 листопада 1972 у Парижі Генеральною конференцією ЮНЕСКО. Набула чинності 17 грудня 1975. Ратифікована 188 державами (станом на листопад 2011). 4 жовтня 1988 її ратифікувала УРСР. Документ складається з 38 статей. У преамбулі наголошується на необхідності створення ефективної системи колективної охорони пам'яток видатного універсального культурного й природного значення. Водночас у ст. 4 розділу 2 зазначається, що виявлення, охорона, збереження, популяризація й передача майбутнім поколінням культурної і природної спадщини є обов'язком передусім тієї держави, на території якої вона перебуває. Виконуючи це зобов'язання, кожна держава-учасниця К. має максимально використовувати наявні ресурси і, за необхідності, звертатися до міжнародної допомоги.

На підставі положень конвенції при ЮНЕСКО створено Міжурядовий комітет з охорони всесвітньої культурної і природної спадщини — Комітет всесвітньої спадщини, який складає Список всесвітньої спадщини та Список всесвітньої спадщини, що перебуває під загрозою. Конвенцією також визначено засади діяльності Фонду охорони всесвітньої культурної і природної спадщини. Комітет всесвітньої спадщини може надавати допомогу в таких формах: дослідження художніх, наукових і технічних проблем збереження всесвітньої культурної і природної спадщини, охорона, збереження, відновлення й популяризація її об'єктів; направлення фахівців для забезпечення реалізації затвердженого проекту; підготовка кадрів у галузі виявлення, охорони, збереження, відновлення й популяризації куль-