Сторінка:Україна на карті Європи.pdf/11

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана


поблизу Дунаю. І було множество їх, бо сиділи вони по Бугові й по Дніпру аж до моря, і єсть городи їх і до сьогодні. Через те називали їх греки "Велика Скіфія"".

Але що ж дійшло до нас з античних "візуалізацій" наших країв? Першим слід назвати фрагмент карти Чорного моря, намальований на легіонерському щиті з фортеці Дура Европос на середньому Євфраті (суч. м. Калат есСаліхія, Ірак) (рис. 1). Відноситься до ІІІ ст. н.е. Приємно, що це взагалі єдина незаперечно автентична мапа, яка дійшла від доби Античності, - і на ній є українські терени. Знайшла її у 1923 р. експедиція бельгійського археолога Франсуа Кюмона. Знайшли карту у розташуванні казарми вояків ХХ когорти пальмирських лучників.

Захищали вони цю ділянку кордону Риму з сасанідською Персією в часах 230–256 рр., перед тим як місто було залишено. Намальованою карта була на пергамені (телячій шкірі), яким був обтягнутий парадний легіонерський щит. Збереглася вона не уся – лише добряче зіпсований фрагмент. Зображено на ньому у вигляді слабко вигнутої лінії частину північного та східного чорноморського узбережжя, на якій

грецькою мовою надписані назви міст від Одессоса (у суч. Болгарії) до Трапезунта (у суч. Туреччині). У нашому розумінні – це схема шляху від міста до міста морем. У греків це називалося "перипл", у римлян – "ітинерарій". В реальності скористатися цією схемою для мандрівки було б вкрай важко, оскільки вона надто схематична і фактично не дає інформації про форму узбережжя: так, кримське місто Херсонес на карті вказане, але самого Кримського півострову немає. Це просто схематичне зображення і перерахування головніших міст і річок уздовж узбережжя із заходу на схід. До наших країв відносяться: Данубіс (Дунай), Тіра (грецьке місто на Дністрі), Борисфен (або річка Дніпро, або один з варіантів назви Ольвії) та Херсонес.

11