Сторінка:Україна на карті Європи.pdf/51

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

вобережжя у московські кольори на західноєвропейських картах необхідна була "московська редакція" карт Східної Європи, яка б дійшла до провідних картографічних видавництв, майстерень і редакцій Заходу: Парижу, Амстердама, Лондона, Нюрнберга, Данцига (Гданська).

"Картографічна пропаганда" була вагомою річчю в часи, коли безпосередньо "великий світ" мало хто бачив, а от уявлення хотів би мати (хоча й зараз не надто багато змінилося…). Тим більше, для повноважних людей, які за тих часів практично займалися "геополітикою". Як пише історик Ларі Вулф, "самі карти стали географічним каркасом для впорядкування інших галузей знань, від природничої історії до історії національної… Географія стала невіддільною частиною тогочасної міжнародної політики".

Такий політично важливий напрям "картографічної пропаганди" буде цілеспрямовано розвинутим у Росії лише від Петра І. Його масштабні проекти географічного дослідження Росії передбачали створення зусиллями Санкт-Петербурзької імператорської академії наук "Атласу Російського" який би став перевіреним джерелом інформації для Заходу. До цього Московія виглядала на картах як таємнича холодна країна на самому краю Європи та в Азії, її приналежність до європейського або азійського світу була заплутаною (згадаємо цю ж дилему на портоланах). Християнська віра московитів начебто і відносила їх до Європи, але з античних часів відомий кордон Європи по Дону (Танаїсу) ділив Московію з часів завоювання Сибіру принаймні навпіл; дипломат і мандрівник Сигізмунд Герберштейн у сер. XVI ст. вважав, що якщо провести лінію від Танаїсу, то Московія опиниться в Азії. Це змушувало згадувати аналогічну ситуацію з "Сарматією європейською" та "Сарматією азійською", оскільки межа Європи становила для європейців певну самодостатньо значущу, символічну річ у визначенні того, що ми б сьогодні назвали "цивілізаційною приналежністю". Аналогічна думка присутня й на карті, створеній у Литві втікачем з Москви воєводою та окольничим Іваном Ляцьким та

51