Сторінка:Українське мовознавство. №3. 1975.pdf/26

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

паном, скотина скотиною, гнида гнидою, звір звіром — зверь зверем. Вони використовуються лише для посилення негативної характеристики і майже ніколи — позитивної (пор. неможливість вживання золото золотом, голова головою, орел орлом, душа душою та ін.).

Стійкий характер мають конструкції і тоді, коли іменники з синтаксично обумовленим значенням вживаються в ролі присудка в повних і неповних заперечних реченнях, в яких заперечна частка не стоїть перед одним із однорідних присудків, що звичайно виражається іменником — назвою особи з широким лексичним значенням. Наприклад: «Їй пригадалися Кирилові слова: п'явка — не чоловік!» «Огонь була — не дівка!…» «Козир — не дівка!» (П. Мирний). «Він був дуб — не парубок» (О. Кобилянська). «Кара божа, не дівка» (М. Коцюбинський). «Не человек, змея!» (А. Грибоедов). «Тряпка вы после зтого, а не следователь» (А. Чехов).

Як свідчить досліджений матеріал, синтаксично обумовлене значення іменників в українській і російській мовах виявляє спільні риси на різних мовних рівнях.


Викл. ДЗІВАК О. М.
(Ровенський педінститут)


ПРО СИСТЕМУ НАЗВ КОЛЬОРІВ У СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ ЛІТЕРАТУРНІЙ МОВІ


Серед лексичних шарів, які складають основний словниковий фонд мови, палежне місце займає лексико-семантична група назв кольорів.

Одним з найважливіших завдань вивчення лексико-семантичних груп у сучасній українській літературній мові є визначення їх системного характеру.

Системність мови в цілому є визнаним фактом. Питання про системність словника поки що залишається відкритим і вимагає свого вирішення. Шлях до вирішення цієї проблеми повинен лежати через дослідження конкретних лексико-семантичних груп.

Значний інтерес у цьому плані викликає аналіз лексико-семантичної групи слів на означення кольору.

Кольори, що існують у природі, становлять систему. Ця система є трьохмірною, тобто кожен колір може змінюватись у трьох напрямках, які характеризують колірний тон, насиченість і світлість. Ця система є безперервною і замкненою: всі кольори зв'язані один з другим безперервними переходами, і між кожними двома кольорами існує багато таких переходів. При поступовій зміні, шляхом безперервних переходів, один колір може