Сторінка:Український мандрований філософ Гр. Сав. Сковорода.pdf/230

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
РОЗДІЛ ДРУГИЙ
Зміст філософських праць Г. С. Сковороди

Число певних творів Г. С Сковороди і їх реєстр. Певні його твори, що до нас не дійшли: Зміст усіх філософських трактатів Г. С. Сковороди й часи, коли їх було складено. Зміст його трактатів, присвячених алегоричному внутрішньому розумінню Біблії. Твори, що стоять на межі філософських і літературних; педагогічні твори літературного характеру.

Передусім ми повинні вирішити питання про кількість творів Сковороди. На перший погляд може здаватися, що це питання розвязати неважко: адже Сковорода сам залишив реєстр своїх праць у листі до М. І. Ковалинського (1790 р.) Тут він перелічує 15 оригінальних своїх творів та 7 перекладів, цеб-то ось та 1-а серія праць, що безумовно належать Сковороді: 1) Наркис — узнай себе. 2) Симфонія біблейних слов сему рех — сохраню пути; 3) симфонія: аще не увеси самую тебе і инш. 4) неграмотний Марко; 5) алфавит мира; 6) Разговор Кольцо; 7) древний мир; 8) жена Лотова; 9) брань Михайлова со сатаною; 10) икона Алкивіадськая[1]; 11) беседа 1-я нареченна Сіон; 12) беседа 2-я нареченна Сіон; 13) беседа 3-я, нареченна Двоє; 14) діалог — Душа і нетленный дух[2]; 15) притча нареченна Убогій жайворонок. Переклади: 1) „О старости“ — Цицерона; 2) о смерти; 3) о божьем правосудіи; 4) о хранении от долгов; 5) о спокойствії душевном; 6) о вожделении богатства — все це з Плутарха; 7) ода об уединеніи Сидронія. З цих творів ми маємо на руках 11 оригінальних та 3 переклади, бракує 4 оригінальних та 4 переклади. З оригінальних немає, власне, зовсім тільки трьох творів — 1) неграмотного Марка та 1–3 (двох бесід Сіон) що-ж до четвертої Симфонії — рех сохраню пути, то вона почасти увійшла, очевидно, в трактат про Наркиса, принаймні кінець Наркиса має в собі цю симфонію, хоч і там немов бракує початку[3]: вона починається з продовження притчи,

  1. Инша назва „Израильский Змий“.
  2. Инша назва „Потоп Змії“.
  3. Порів. моє видання, ст. 37–44. „Цим виданням“ автор називає „Сочинения Г. С. Сковороды, собр. Д. И. Багалеем издан. Харьковским Истор.Филолог. Обществ. в 1894 г.“.