Сторінка:Український мандрований філософ Гр. Сав. Сковорода.pdf/349

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

світогляду таке незвичайно близьке мені. Я недавно тільки що ще раз перечитав його. Мені хочеться написати про нього. І я це зроблю. Його життєпис, можливо, ще кращий од його творів. Але які гарні твори“. І він ще довго з любов'ю говорив про нашого першого та до цього часу майже одинокого російського філософа, і проте, як корисно нагадувати про таких незвичайних людей, як про цю людину, що в часи Єлизавети та Катерини з'явила у варварьскій Росії, дивний приклад цілковатого виконання заповідів христа, що була безсріблянником, не мала власної хати, не мала де свою голову прихилити.

Свідоцтво Ізмайлова документально стверджує історичне порівняння, встановлене мною.

Де-які думки спіритуаліста Аміеля близькі до думки Сковороди. „Отрешиться от всего того, что может быть отнято, принимать все как ссуду, как дар и дорожить только нетленным, вот что надо испытать (стор. 16)… Все блага даются тому, кто ищет только мудрости. Жизнь вечная — это жизнь божественная — это бог. Быть божественным существом — вот в чем, стало быть, цель жизни; только тогда истина не может быть утрачена потому, что она уже более не вне нас, но мы сами составляем истину, а истина нас; мы тогда истина, воля и дело божье. Свобода делается тогда нашей природой, творение составляет одно с творцом, соединяется с нами любовью, делается тем, чем оно должно быть (стор. 20). Переродиться — это значит отказаться от прежнего себя, от природного человека, от греха, это значит усвоить себе другое начало жизни, это значит существовать для бога другим человеком, с другой волей, с другой любовью (стор. 28). И этот-то новый возрожденный человек и есть тот духовный небесный человек, о котором упоминают как веды, так и евангелие, как маги, так и неоплатоники“.

„Творимую легенду“ про персональне відношення Сковороди до сектантів ми знаходимо в біографії Сковороди, яка зміщена у великому французькому універсальному словникові П. Ляруса. Там досить подробно оповідається про те, як Сковорода виступив на захист уніятів і свободи їх віри, зробившись попом у рідному селі, їздив для цієї мети у Рим, виступав з ораторськими палкими проповідями за них, яким не було рівних на Вкраїні, його велено було заарештовати яко бунтівника, й він спасся лише тим, що переховувався у знайомого шляхтича і в такому нелегальному стані й помер, (а перед тим сам викопав собі могилу). (Черв. Шлях, 1923, № 1, 226–227). Тут сектантів-духоборців могли помилково приняти за уніятів і коли так, то й тут може склалась легенда про той захист їх Сковородою, про який говорить Варадінов. Автор словника високо цінує Сковороду, яко