Сторінка:Український медієвістичний журнал. Випуск №2. Українське та європейське середньовіччя (2016).pdf/26

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Український медієвістичний журнал. Вип. №2. Українське та європейське середньовіччя

громадянська війна і лише прихід Рюрика поклав початок формування централізованої руської держави. Встановлення влади Рюрика автор датує 870– ми роками, зазначаючи при цьому, що Нестор помилився в датуванні.

Цю думку автор виводить з того, що всі джерела, які згадують русів в ранні періоди відносяться виключно до Руського каганату, а не до руської держави. При цьому К. Цукерман заперечує тезу про те, що титул кагана був наданий русичам через династичні зв’язки, а також заперечує той факт, що право носити цей титул мали лише представники клану Ашина. Некоректно на думку дослідника говорити і про васальні відносини між Руським і Хазарським каганатом [[1], с. 77–79]. Інша територія на південь від Руського каганату знаходилась під владою Хозар [[2], с. 85].

До дискусії приєдналися й інші дослідники. Так, Леонтій Войтович підтримав П. Толочка, зазначаючи при цьому, що в першій половині ІХ ст. Хазарський каганат був охоплений численними громадянськими війнами тому ніяк не міг бути зацікавлений у розширенні своєї сфери впливу. Важливим тут є те, що Л. Войтович виходить за межі виключно хозарсько-слов’янських відносин враховуючи не менш важливий скандинавський компонент [[3], с. 26–30].

Оскільки поява скандинавів на Дніпровському шляху датується першою половиною ІХ ст. Саме шведські вікінги, з якими історик пов’язує літописного князя Діра, допомогли позбутись слов’янам залежності від хозар. Саме тому правитель цього нового політичного об’єднання взяв титул кагана, який згадується в Бертинських аналах 839 р., для того, щоб протиставити себе східним сусідам [[4], с. 109– 115; [5], с. 70–95].

Схожої думки дотримується і Володимир Петрухін, який зазначав, що хозари та скандинави були важливим чинником для самоідентифікації слов’янського населення, оскільки воно

  1. Цукерман К. Два этапа формирования Древнерусского государства / Константи Цукерман. // Археологія. – 2003. – №1. – С. 76–100.
  2. Цукерман К. Два этапа формирования Древнерусского государства / Константи Цукерман. // Археологія. – 2003. – №1. – С. 76–100.
  3. Войтович Л. Київський каганат? До полеміки П. Толочка з О. Пріцаком / Леонтій Войтович // Хазарский Альманах. – 2005. – №4. – С. 109–117.
  4. Войтович Л. Київський каганат? До полеміки П. Толочка з О. Пріцаком / Леонтій Войтович // Хазарский Альманах. – 2005. – №4. – С. 109–117.
  5. Войтович Л. Чи володіла Хозарія Середнім Подніпров’ям у 839– 860 рр. / Леонтій Войтович // Хазарский Альманах. – 2013. – №2. – С. 70–95.