Сторінка:Хиба ревуть воли, јак јасла повні? Роман з народнього житьтьа П. Мирного та І. Білика (1880).pdf/29

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 21 —

Чује Мотрьа, та бојітьсьа озернутись: јіј чогось соромно, страшно. Вона впаде на вкольушки, приникне головоју до помосту, — шепче молитву шчиру, просить у бога ласки, одмольује свіј гріх — і разом сльози ковтаје.

Тоді тільки льуде трохи забули про Хрушча, јак жнива настали. Својі клопоти, працьа, утома трохи заціпили јазики льудські.

Коли це — перед другоју Пречистоју, ведуть Хрушча у ланцьугах через Піски. Јак зачули льуде, та за малим не все село вибігло з хат, мов на ведмедьа дивитись. „Хрушч… Хрушч іде!… Хрушча… Хрушча ведуть!…“ викрикујуть з усіх боків по селу. І біжить на Хрушча дивитись старе ј мале.

Повели Хрушча у Гетманське; засадили в тьурму за залізні штиби; давај випитувати та роспитувати. Підньалисьа знову спроси та переспроси… Зовсім загубила спокіј Мотрьа: водьать јіјі то в город, то з города… А тут — друге лихо: Мотрьа почула — шчось заворушилось під серцем…

Помітили льуде — та јак у дзвони задзвонили:

— Чи чули?… питаје молодицьа другу, стрівши на улиці. — Заваготніла…

— Чула, серденько, чула… І скажіть: од такого!!

— Це вже видно не перед добром, моја матінко!… Чи не кінець бува ј віку швидко буде…. Там: торік, хвостата зорьа світила; а це знов пројава јакась вирескалась…

— І ја кажу: не перед добром таке на світі којітьсьа!

Та јак підуть отак цокотати, — не переслухајеш.

А під недільу або свьато, зберетьсьа де небудь чоловіків купа, надіјдуть жінки, парубки, дівчата — назбірајетьсьа чимала јурба льудеј, та ј давај перетерати на зубах у сотиј раз того чудного Хрушча.

Аж ось — не знать звідкіль узьаласьа на селі чутка, шчо він ні Хрушч, ні Притика, а прьамісенько таки