Сторінка:Хиба ревуть воли, јак јасла повні? Роман з народнього житьтьа П. Мирного та І. Білика (1880).pdf/74

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено
— 66 —

ла давньа туга, очима не вигльадав смуток: став він веселіјшиј, привітніјшиј; иноді можна було ј пісньу почути від јого… Шчастьа јого манить до себе, пестить, голубить доброју надіјеју; світ јому льубо всміхајетьсьа, дивитьсьа на јого Чіпка не злим оком, прислухајетьсьа чутким серцем; хочетьсьа јому увесь мир обньати, втерти јому сльози, втихомирити горе…

Повернетьсьа він до себе думкоју, — чује, јак у голові борьукајетьсьа острах з надіјеју: то надіја подужаје острах, то острах — надіју. — Оже надіја все таки з верху! „А може… всього на світі буваје! Часом убогиј покохаје багачку, а багачка убогого, та ј поберутьсьа…“ А страх знову сполохне надіју: „Може москаль јіјі панові судовому кохаје… не попусти, боже! завјане, помарніје свіжиј квіт під холодним, жовтим погльадом нельуба… погаснуть јасні очі; поблекнуть рожеві уста… захльане душа… Не доведи, господи! не одна душа згине, а разом аж дві! А може… проривајетьсьа на верх таки надіја: — шчастьа, јак трьастьа…“ І очі в јого засьајуть радістьтьу; серце затрепоче в грудіх вільнішче…

З того часу — поле јак причарувало јого. Перебуде день, два, — та ј іде… „Може, хоч з далека побачу, коли не доведетьсьа побалакати…“ Ходить по польу, з ниви на ниву, від шльаху до гори, від гори до шльаху; всьуди никаје, до всього додивльајетьсьа. „Отут јіјі вперше зобачив… осе-дечки вінок плела… ось та місцина, де сиділа… сьуди тікала… а це — видно — недавно ходила, бо свіжиј слід…“ Дивись: не стьамивсьа ј звідки, вихопилась, та ј почемчикувала житами, — тільки одежа матнајетьсьа… Чіпка намітив, — берегтисьа стала.

— Ач, утекла!… мовить він голосно. — Ген-ген уже… за гороју… Ну, та ј дівчина ж!!

І вертаје він назад у Піски, радиј та веселиј, шчо хоч з далека побачив.