Сторінка:Червоний шлях, 1923-01.pdf/180

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Цілком ясно, що у після версальський час Рур робиться єдиною енергетичною ділянкою німецької господарки або, значить, самою високою командною висотою. Без Рура німецька буржуазія стратить зовсім можливість діставати додаткову вартість. Шляхом захоплення Рура французська буржуазія намагається повернути німецьке господарювання до колишнього феодального стану.

Коли мати на увазі ті степені експлоатації шахтаря, що були в дореволюцйний час в нашому Донбасі (а в Рурі вони без жадного сумніву вищі), то подані тут числа виробу земляного вугілля в Рурі мали би значити, що рурські шахтарі творили додаткову вартість, яка рівнялась:

в 1913 році . . 3,5 міліярдів пудів вугілля
» 1922 » . . 2,8 » » »

або, по нашій довоєнній ціні, додаткову вартість, яка рівнялась 560 мілійонів пудів пшениці в першому з позначених років і 448 міл. п. — в другому, або инакше кажучи — додаткова вартість, що творилась за рік шахтарями Рура, рівнялась 65 % всієї тої додаткової вартости, котра творилась в цілому народньому господарстві в 1913 році на Україні. За поміччу цієї додаткової вартости Рура, німецька буржуазія здирала ще більшу додаткову вартість з робітників усього світу.

А сьогодня за перенесення цієї командної висоти, тоб-то Рура, із німецького господарства в границі безпосереднього панування французької буржуазії, за присвоєння тої колосальної додаткової вартости, що творилась в Рурі, і наступає армія, яка перебуває під політичною владою французської буржуазії.

З-за поділу отої додаткової вартости королі німецької та французської буржуазії їздять до Лондону до англійської буржуазії, і всі разом ретельно стережуть — а що скаже американська буржуазія.

Пролетарський Рур випрацьовує не тільки земляне вугілля, а також і залізо і сталь та всякі машини у великій кількости. Крім шахтарів там працюють і металісти. Крім «королів чорного золота» там є і «король гармат» — Крупп, що об'єднує такі заклади залізної індустрії, в котрих одна школа фабзавуча більша за пересічний європейський фабричний заклад. Отже хоча коротко окреслимо виріб заліза.

В 1913 році в цілому світі було вироблено 4,6 міліярда пудів заліза. А з того припадало на долю:

Сполучених Штатів Америки . 1,8 міліярдів пудів
Німеччини.  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  . 1,1 » »
Англії .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  .  . 0,46 » »

тоб-то напередедодні війни Німеччина була другою державою в світі по розмірам виробу заліза. Вона виробляла заліза в 5 разів більше, ніж б. російська імперія і в стільки ж разів більше, ніж Франція. Лише Америка стояла трохи више за Німеччину.