Сторінка:Червоний шлях, 1923-01.pdf/237

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
 

М. РОЗЕНТУЛ.

Фашизм. Рур. Лозана.
ЄВРОПА ПІСЛЯ ВІЙНИ.

Під час великої Європейскої війни, всі держави, що прийняли в ній участь, кричали на всіх перехрестях, що вони виступили лише во ім'я „звільнення світу від імперіялізму“. Війна повинна була „очистити“ атмосферу ворожнечі і ненависти. Війна — остання, вона повинна зробити неможливою нову.

Особливо багацько кричали про боротьбу з мілітаризмом, хватаючись за пруське юнкерство, держави Антанти.

Але війна кінчається перемогою Антанти. Німеччину і Австрію остаточно розбито. В них повстає революція, яка геть скидає і юнкерство і імператорську власть. По Версальскому мирові переможені Германія і Австрія повинні віддати всю свою зброю, свою морську і повітряну флоту. Од Германії одриваються найбагатші провінції і всі колонії, накладаються величезні репараційні виплати, які остаточно мают задавити її народнє господарство. Австро-Венгрія розділяється на частки, котрі підпадають в цілковиту заліжність Антанти, а сама Австрія, власне місто Відень, з невеликою округою позбавляється сировини, вугілля, хліба і переживав найтягші часи свого існування. Турція виганяється з Європи, більшість її азіатських володінь стають колоніями переможців.

Такий той „справедливий“ мир, котрий нав'язали переможці переможним.

Чи являєтся в крайнім разі цей мир міцним? Ні. Ніколи в капіталістичному світі не панувала така несталість; ніколи ще над світом не висіла так гостра загроза нової війни, як тепер.

Європа за часи війни зубожіла, обтяжена колосальними державними боргами. Продукція народнього господарства у всіх європейських країнах сильно підупала. Грошову систему і міжнародній обмін порушено, становище робітничих мас надзвичайно погіршало. Капіталістичні країни виявили абсолютну нездібність піднести своє господарство. Проте спроби налагодити звязки, погодити протилежні інтереси капіталістичних країн відбувалися на всьому протязі часу з 1919-року аж до останніх днів.

В одному з Українських сатиричних журналів в Америці „Молот“ уміщено надзвичайно вдалу карикатуру на безпорадність капіталі-