Сторінка:Чтения в Историческом Обществе Нестора Летописца. Кн. 7 (1893).pdf/334

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

„Слѣдствіе о маетностяхъ“ було створено в 1729—1730 рр. та мало на меті, з однієї сторони, привести до відомості загальне число „маетностей“, які роздані та потребують роздачі, а з іншої визначити, відповідно „рѣшительнымъ пунктамъ, данным гетману Даніилу Апостолу“, права, на основі котрих володіли „маетностями“ різноманітними обличчями та закладами. С цією метою було створена особлива комісія з генеральної старшини та полковником, яка повинна була зайнятись перевіркою свідчень про маєтки, які мали в канцелярії Міністерського правління. Повірка відбувалась спочатку на місці полкової старшини, яка, зважала на покази старожилів та юридичних документів, доповняючи або виправляючи ревизорскія книги; комісія ж, користуючись здобутими цим чином свідчення, визначила різноманітні типи маєтностей: спадкові, рангові, монастирські. ратушні та вільні військові. У випадку сумнівних вирішував гетьман за докладом комісії. Таким чином, „Генеральное слѣдствіе о маетностхъ“ містить більш або менш важливих даних для історії землеволодіння в Малоросії.

На жаль, тільки книги „Слѣдствія“ відомі нам не за всіма полками. Книги Лубенського, Миргородського та Полтавського полків, якщо не втрачені, мають, ми думаємо, знаходитись в архіві Сенату, куди вони у свій час були надіслані.

З відомих нам книг „Слѣдствія“ до цього часу жодна не була надрукована. Зараз „Слѣдствіе Черниговскаго полка“ друкується О. М. Лазаревським в „Черніговскихъ губ. вѣдомостяхъ“ та вийде окремою книжкою, а „Слѣдствіе Гадяц-