Сторінка:Шість Наполєонів.pdf/8

Матеріал з Вікіджерел
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Цю сторінку схвалено

бюстів Наполєона — можливо що в тій дільниці були тільки сі три. Фанатик, що походив би з тої околиці, міг сим розпочати загальне нищення.

Що ви про се думаєте, пане докторе Ватсоне?

— При тім роді хороби все є можливе, пояснив я. — Маємо тут очевидно з тим родом божевілля, яке новійша психіятрія означує „Idée fixe“. Воно виявляється непомітно, а хорий поза тим може бути зовсім нормальним. У чоловіка, що заглиблювався в історії Наполєона, або якого родичі з причини Наполєонівських війн потерпіли кривду, могла витворитися така „Idée fixe“. Під її впливом він бувби спосібним до всякого насільства.

— Твої медичні висновки не дуже промовляють до мого скептичного розуму, любий Ватсоне, сказав Хольмс, хитаючи головою. — He можу собі уявити, щоби навіть найсильніша „Idée fixe“ дала можливість твому цікавому хорому викрити оба бюсти доктора Бернікоута.

— Ну, а якже ти пояснюєш се?

— Я взагалі не можу ще зясувати собі цілої справи. Хочу тільки зауважити, що той дивак кермується якоюсь певною методою і робить се з розмислом.

Так наприклад, з помешкання доктора Бернікоута, де шум мігби побудити родину, він забрав бюст та розбив його на подвіррю, а в другім покою,