Сторінка:Яків Новицький. Твори у 5 томах. Том 1. 2007.pdf/7

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

Я.Новицького спільно з Інститутом української археографії та джерелознавства ім. М.Грушевського НАН України, основним питанням було підготовка та видання творів Я.Новицького. У результаті роботи круглого столу була створена творча група, до якої увійшли провідні фахівці та науковці: історики, фольклористи, філологи, бібліографи. Зокрема до цієї групи увійшли А.Бойко, В.Чабаненко, Ю.Мицик, Г.Шаповалов, І.Павленко, С.Ляшко, В.Козирев, В.Ткаченко, В.Мільчев, О.Тедєєв, А.Бровко і Б.Бровко та інші. Під час круглого столу були вирішені важливі питання про принципи формування томів і передачу тексту, мову видання, структуру приміток та коментарів, вибір протографа для републікації тощо.

Розпочалась копітка евристична робота щодо складання бібліографії творчої спадщини, виявлення різних редакцій текстів. Як наслідок, ще через п’ять років визначилась структура і кількість томів, яка й була затверджена на зібранні Запорізького наукового товариства ім.Я.Новицького і на Вченій раді Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.Грушевського НАН України.

Видання творчої спадщини Я.П. Новицького планується здійснити в 5-ти томах:

1 том – історичні праці;

2 том – фольклорні та етнографічні праці (легенди, перекази, оповідання про запорізькі урочища та запорізьких козаків, козацькі та гайдамацькі клади, апокрифи, казки, замовляння);

3 том – історичні та народні пісні;

4 том – археографічні праці;

5 том – нотатки, замітки, наукові звіти та епістолярна спадщина.

Твори публікуються мовою оригіналу, причому український текст, який у працях Я.П. Новицького через відомі обставини переданий так званою “єрижкою” (коли український текст переданий російськими літерами) передається сучасною українською мовою при повному збереженні мовних та діалектичних особливостей.

* * *

До першого тому історичних творів увійшли: 1) “С берегов Днeпра (Очерки Запорожья). Путевыя записки и исслeдования”; 2) “История города Александровска в связи с историей возникновения крепостей Днепровской линии. 1770-1806 гг.”; 3) “Статистико-экономическое состояние гор. Александровска и уезда по архивным данным 1829 года”; 4) Город Александровск в 1837 году. Статистическое описание по архивным данным”; 5) “К истории народного образования в Екатеринославской губернии”; 6) “История народного образования. Итоги на-