Сторінка:Ґінтер З. Часи ґеографічних відкрить. 1906.pdf/127

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

людини з відвагою і спосібністю до того, щоб станути на чолї повстання. Можна навіть здогадувати ся, що нове панованнє булоб само собою удержало ся в так сильно упокореній державі, колиб за одним ударом іскра не була вибухнула ясним полумям повстання.

Намісника Веляскеца мучили тривожні сумнїви, коли віддав таку важну задачу в руки підприємчивого Кортеца, чи не втратить власної поваги при такім великанськім підпринятю. Те, що чув про дїяльність Кортеца, могло лиш прибiльшити його підозріннє; однак Кортец легко паралїжував уcї проби задержання себе в побіднім походї. Тому-то постановив Веляскец ужити сили і післав команданта Панфільо Де Нарваец з досить сильним військом, щоб узяв в полон непослушного вожда і відібрав від нього начальну власть для себе. Але до Кортеца дійшла пересторога з Вера Круз; він виступив уперто проти нового ворога, напав підчас бурі в ночи на його табор, а коли Нарваец сам тяжко ранений дістав ся до неволї, перейшли його жовнїри безпроволочно на сторону здобувця. Кортец із 1300 узброєними людьми, вернув знов до Мехіка; там підчас сього змінив ся стан рiчи нещасливо. Завинив у тім заступник Кортеца, так само сьмілий і в горячій водї купаний Педро Де Альварадо, тим, що лиш здогадуючи ся, буцїм-то приготовлюєть ся бунт, зарядив різню між Ацтеками, які зібрали ся були на жертву.

Кортец знайшов Еспанцїв, яких був полишив у кватирах, в облозї та дуже грізнім положенню. Надіяв ся, що промова Монтецуми добре вплине на люто збунтований нарід, але ошибнув ся дуже сильно; скиненого короля принято криком і обидливими словами, а кинений камінь скалїчив його на смерть. Не хотячи нїякого догляду вмер Монтецума ізза ceї рани. Задля що раз більшого повстання вва-