Сторінка:Ґінтер З. Часи ґеографічних відкрить. 1906.pdf/78

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

у тім самім портї Пальос, звідки був виплив, а рівночасно з ним появила ся „Пінта“ в однім північно-еспанськім портї, куди мусїла була схоронити ся перед бурею.

Тріумфальний похід, що провадив щасливого відкривця через цїлий півостров, бо королївська пара пробувала на дворі в Барсельонї, також описуваний вже багато разів. Принятє було дуже почесне, а сей багатий фантазією чоловік умів знаменито представити „новий сьвіт“, що його відкрив у далекій Азії; кількох привезених Індіян і ріжного рода тропічні рідкости причинили ся до підвисшення вражіння, яке викликали досадні слова великого подорожника. Тодї повстав вірш: „A Castilia y a Leon Nuevo Mondo dió Colon“ (Кольон подарував Кастилії і Лєонови новий сьвіт). Чи однак ту девізу вставлено до гербу Колюмба, сього не можна за Гаррісом ствердити. Впрочім уже зараз із початку було кілька скептичних голов, котрі думали, що ще властиво не осягнено сеї цїли, для якої експедиція була вислана. До тих належав Петро Мученик, але він вистерігав ся плисти проти води, як довго сьвітила зоря щастя його приятеля; на се ми вже звернули увагу. Його гадка, що Колюмб не міг справді бути в Ціпанґу або в „Катai“ (Kathai), булаб рівнож іще за вчасна.

На згоду у Тордезілляс, що її заключили були дві спорючі держави Еспанїя і Портуґалія в 1494 р., ми вже перше звертали увагу. Коли переговори тим часом закінчили ся, Колюмб був уже знов на далекім заходї; в другій подорожі повірено йому вже поважну фльоту, зложену з 17 кораблів, а між пасажирами був неоден знатний Еспанець, що хотїв знайти в „Індії“ щастє. 25 вересня 1493 р. виолили вони з Кадіксу, а що тепер вибрано більше полудневий напрям, то відкрито багато островів із ланцюха Малих Антилїв: До-