Сторінка:Ґінтер З. Часи ґеографічних відкрить. 1906.pdf/90

Матеріал з Вікіджерел
Цю сторінку схвалено

відібрало відвагу; колиб як моряк хотїв лишень гонити за славою і золотом, то дорога до Індїї довкола Африки була йому близша, як перепливати по величезнім океанї, який сягає хто зна як далеко. Один Колюмб сполучив у собі ті прикмети, що могли запоручити щасливе підприємство; в нїм зійшла ся забобонна віра у власну звізду, дар впливати на иньших, поривати їх і переконувати, та саме тільки дїйсного знання, як йому було потрібно до видумання означеного пляну та виконання його. Без сеї демонської упертости, що удержувала все того фантаста при його первісній гадцї, був би його намір нїколи не здїйснив ся, без сеї упертости булаб очивидно не удержувала ся також віра в азийський фантом, від якого не міг Колюмб увільнити ся цїле житє, так довго і завзято, як ми довідали ся перед тим.

Ми обговорили чотири подорожі великого Ґенуезця в їх природній історичній звязи, хоч вони тягнули ся протягом дванайцятьох лїт. Однак ясне, що в тім часї пороблено також іще иньші відкритя, і то в досить великім числї. В пятім роздїлї постараємо ся представити дїяльність еспансько-портуґальських конкістадорів, що тягла ся понад сто лїт; безпосередно до великих чинів відкривця Америки навяжемо радше подібні що до своєї сути змагання; а безпосередним їх наслідком було те, що поруч обох океанів, які переплили були Колюмб і Васко да Ґама, поставлено ще третє рівнорядне море.


IV. Перший о́плив землї і пізнаннє Полудневого Моря.

Знаємо, що Колюмб був сильно переконаний, що коли земля має вигляд кулї, то мусить бути можливо по подорожі сушею або морем усе в однім