Сторінка:Aldred Jensen. Les emigrants Ukraïniens en Suéde (Extrait des Mémoires de la Société scientifique ukraïnienne Ševčenko, XCII).pdf/11

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана
Орлик у Швеції

5




лик на королеви в часї пробуваня в Бендерах претенсію 4.000 талярів і врештї потерпів шкоду, бо підчас зимованя в Гадячі шведський ґенерал Дальдорф забрав Орликови 50 бочок горілки, кожда по 600 мір, і роздав ту горілку шведським воякам. А кожда бочка коштувала по 100 дукатів, через що повстала велика шкода, за котру він нїбито не дістав ще від шведського правительства нїякої винагороди.

Прикрі епізоди в сю економічну справу вносять ся через напружені відносини між родинами Войнаровського і Орлика, котрі клеветали одна на другу перед шведськими властями і старали ся викликати підозрінє проти противної сторони. Як скоро довідав ся Орлик, що Войнаровська задумує виїхати до Швеції, то запротестував проти присвоюваного нею права на 60.000 талярів і навіть твердив, що Войнаровська ще не розведена з Забілою, а окрім того висловив побоюванє, що вона може ще раз віддати ся, коли б Войнаровському не вдало ся вирвати ся з росийської вязницї. Далї Орлик дав зрозуміти, що Войнаровський присвоїв собі дорогоцїнности, котрі Мазепа дістав лиш через те, що був гетьманом (діяментове перо цїнности 20.000 цїсарських талярів, що дістало ся по братї султана, богато оздоблена шабля за 10.000 талярів, срібне начинє Самойловича, дорогі соболї, шкіри і т. д.), і відправив сї річи для певного перехованя до Венеції. Вкінці твердив він, що 100.000 дукатів (karoliner), що позичено княгинї Дольскій через посередництво її сповідника, були взяті Мазепою з війскових фондів, під претекстом, що цар наказав видати таку суму гроший кріпости Замостє за впущенє росийського війська.

Для порівнаня з тим, як поводить ся йому в Швеції, Орлик наводив, що в Бендерах він діставав від Турків 10.000 цїсарських талярів річного удержаня, а понадто дуже гойно in natura, а саме: щоденно мав він 100 хлїбів, 60 фунтів баранини, 90 фунтів волового мяса, 30 фунтів рижу, 12 фунтів масла, 6 фунтів меду, 6 фунтів свічок, 15 фунтів соли, 15 кварт вина, 20 кварт пива, 3 кварти оцту, 21 фунт пшеничної муки, 60 горцїв збіжа, 3 фіри сїна і 3 фіри дров і т. д.

Також жінка Орлика Анна, з дому Герцик, звернула ся листовно до фон Міллєрна, а в листї до панї фон Гепкен (8 грудня 1719 р.), згадуючи про старий довг 110 плотів, просить проте о нову позичку в 120 плотів на подорож ґенерал-майора Урбановича до Польщі. Становище родини Орлика було справдї оплакане. Крім жінки Орлик мусїв також старати ся на