Сторінка:HawrylyshynMaps.pdf/213

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

СПОЛУЧЕНІ ШТАТИ

У 4 розділі під назвою “Стан націй-держав” оцінка сильних та слабких сторін соціального ладу США була правильна, як на мою думку, так само, як і припущення щодо бажаних змін. Якби було дотримано рекомендацій щодо еволюції системи США, можна було б уникнути сучасної слабкості країни та характеризування її як “виняткової нації”.

Щодо того, що не було вповні оцінено мною, це слабкість політичної системи США, а саме той факт, що:

  • на законодавчий процес значною мірою впливає лобіювання на шкоду намірам і здатності урегульовувати особисті й групові інтереси на благо суспільства;
  • штат Білого Дому відіграє важливу роль у формуванні політики та ухваленні рішень, хоча таких повноважень не дає ні конституція, ні електорат.
  • президент, особливо у передкризові моменти, має забагато конституційного, інституційного та психологічного впливу. Коли, наприклад, обрано “хорошого” президента (тобто освіченого, компетентного, мудрого) — це добре для США і також для світу. Виборча система й роль грошей у ній не є гарантом такого результату. Це може призвести до ситуації, коли дії одного президента, такого, як Дж. Буша молодшого, принесли США та цілому світу більше шкоди, ніж дії усіх його попередників разом.

Така велика країна, як США, не має грати у політичну рулетку зі своєю долею і особливо з долею цілого світу, як сталося нещодавно.

РАДЯНСЬКИЙ СОЮЗ

Серед інших країн, оцінених у 4 розділі, підрозділ про Радянський Союз був найточніший в аналізі, порадах та передбаченнях. У кінці підрозділу “Його минуле” (ст. 117) було зроблено прогноз:

“Якщо, однак, не буде проведено значної реструктуризації протягом кількох наступних десятиріч, кінцевим результатом стане повна дезінтеграція Радянського Союзу як політичної системи”.

Вищезгаданий висновок, підтверджений наступними історичними подіями, базувався на аналізі позитивних та негативних рис Радянського Союзу як системи. Було запропоновано