Сторінка:HawrylyshynMaps.pdf/214

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

такі поради для підвищення ефективності СРСР та, таким чином, його виживання:

  • децентралізація економічної системи;
  • поступовий перехід до ринково-соціального типу економіки;
  • після виконання попередніх двох умов мав би відбутися поступовий перехід від системи унітарної диктатури до надання місцевим органам самоврядування ширшої влади;
  • прийти до спільної, майже консенсусної структури влади із сильною децентралізацією, включаючи добровільний перехід до конфедерації автономних республік, деякі з яких вийшли б із Союзу.

З успішними економічними та політичними реформами система цінностей з офіційного егалітарно-колективістського перейшла б до кооперативно-групового типу, тим самим гармонізуючи три складові архітектури соціального ладу: цінності, управління та економічну систему.

Я не вірив у таке “щасливе закінчення” і передбачив розпад Радянського Союзу. Однак помилявся, думаючи, що дезінтеграція Радянського Союзу супроводжуватиметься або буде хоча б частково спричинена певними проявами насильства, повстаннями.

Натомість М. Горбачов зробив фатальну помилку, розпочавши реформи з політичної перебудови, а саме усунув від влади Комуністичну партію, яка до цього все тримала у своїх руках. У результаті Радянський Союз мирно розпався, що частково було ініційовано декларацією про незалежність України. Сертифікат смерті Радянської імперії було спільно підписано Л. Кравчуком — першим президентом України, С. Шушкевичем — головою парламенту Білорусії, та Б. Єльциним — президентом Російської Федерації.

ЯПОНІЯ

Розвиток Японії є хорошим прикладом того, як усталена система цінностей, що поділялася всіма, — працьовитість, лояльність до кооперації та відповідна поведінка — могла вийти за встановлені межі й модифікувати поведінку як політичної, так і економічної систем.

Цей факт, а також вражаюча здатність японців “імпортувати” з різних країн знання в усіх сферах (культура, освіта, технологія) та пристосовувати їх до своїх технічних і соціаль-