Сторінка:HawrylyshynMaps.pdf/216

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

З огляду на очевидну привабливість такого зближення для обох країн взаємини між Китаєм та Японією пом'якшились, але для того, щоб вони стали дійсно дружніми, має пройти кілька десятиліть. Це все ще перебуває під знаком питання.

КИТАЙ

Китай був наступною країною, яка розглядалась у моєму рукописі. Аналіз країни з такою довгою історією, дуже складним недавнім минулим; пропонування змін, бажаних для зростання ефективності Китаю та прогнозування його вірогідного майбутнього на кількох сторінках було нелегким завданням.

Підрозділ “Великий похід” справді пояснює прогрес, здійснений протягом трьох десятиліть після комуністичної революції 1949 року. Певного прогресу було досягнуто, незважаючи на невдачі “великого стрибка” та деструктивної “культурної” революції. Не треба забувати, однак, про надзвичайні страждання і смерть мільйонів людей та величезний тиск на решту населення.

Оцінка “Сучасного стану” Китаю (станом на 1979 рік), можливо, з певним перебільшенням важливості конфуціанської моралі у поведінці людей, була правдивим портретом тогочасної ситуації.

Рекомендації відносно того, яких інституційних трансформацій має зазнати Китай, описано в підрозділі “Шляхи, що належить пройти”, були добре обґрунтованими, багато з них було дотримано.

Що ж насправді зробив уряд, то це те, що я наполегливо рекомендував Радянському Союзу, причому у правильній послідовності. Вони децентралізували економіку, починаючи із сільського господарства, потім поступово перейшли до малих, а пізніше до великих підприємств. Влада лишалася в руках Комуністичної партії, проте коло тих, хто розробляв рішення, повільно розширювалось. Партія стабілізувала структуру влади, ліквідувала серйозну внутрішню боротьбу, розширила роль ринку, встановила надійні, передбачувані правила економічної гри та створила спеціальні зони, сфокусовані на експортній діяльності. Завдяки вищезгаданому Китай залучив величезні прямі іноземні інвестиції, які надходили з Гонг Конгу, китайської діаспори та все більше з американських і європейських міжнародних компаній. Привабливість значного потенційного внутрішнього ринку та бази для експортної