Сторінка:HawrylyshynMaps.pdf/29

Матеріал з Вікіджерел
Ця сторінка вичитана

знань. Притаманне природі людини зло слід виправляти, змінювати за допомогою освіти і запровадження обрядових принципів. У цьому він вбачав мету “цивілізованого” суспільного ладу. Мудреці потрібні були для того, щоб створювати обрядові принципи, а мудрі вожді — щоб їх утверджувати.

Таблиця 1

Походження людини Природа людини Джерела “етичних” цінностей Узагальнені цінності
Божа Воля Зло; добро; змішана Боже одкровення Індивідуалістсько-суперницькі або кооперативно-групові
Результат еволюції природи Добро; результат навколишнього середовища Закони природи Кооперативно-групові або егалітарно-колективістські
Біологічна випадковість Складна; унікальність людини — знання Сама людина, її об'єктивна потреба Наперед не визначені; свобода вибору

Значно пізніше, ґрунтуючись на іншому підході, Зігмунд Фройд дійшов майже подібних висновків щодо природи людини[1]. Він вважав, що інстинктивний потяг людини до чуттєвого задоволення суперечить основній меті цивілізації, тобто спрямуванню сил природи на благо людини і регулюванню стосунків між людьми, особливо тих, що торкаються розподілу багатства. Інстинктивні потяги спонукають людей ставитись одне до одного як до об'єктів задоволення власних потреб. Це суперечить духу законів цивілізації; отже, їх повинна нав'язувати меншість, яка так чи інакше оволодіває засобами примусу, хоча в ідеалі така меншість подолала б власні інстинктивні потяги.

В обох згаданих філософських концепціях без відповіді залишаються такі запитання: якщо природі людини притаманне зло, то звідки випливає потяг до вдосконалення, створення обрядових принципів, подолання інстинктів — потяг до цивілізації? З оточення людини? Чому і як з'являються мудреці?

 
  1. Freud S. The Future of an Illusion (edited by J. Strachey). W. W. Norton, New York, 1975.